Emlakçı olmak için ne yapmak gerekiyor? Emlakçı nasıl olunur?

Son günlerde konut fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşlar emlakçılara ucuz ev bulmak umuduyla akın etti. Emlakçılara talebin artmasıyla nasıl emlakçı olunacağı da büyük merak konusu oldu. Emlakçılar ayda 10-20 bin TL arası para kazanabiliyor. Peki emlakçı olmak için neler yapılmalı?

Gündem 01.11.2021 - 03:30 01.11.2021 - 03:30 Mustafa Çokyaşar

Emlakçılık kolay bir meslek gibi görünsede herkes emlakçılık yapamıyor. Yetki belgelerine sahip olmadan emlakçılık yapanlar çok büyük cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. Emlakçılık yapabilmeniz için gerekli olan dört temel şart bulunuyor.

  1. Seviye 5 belgesine sahip olması gerekir
  2. Meslek odası ve vergi kayıtlarındaki iştigal konuları arasında taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından faaliyette bulunması
  3. Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıt olunması
  4. Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması

Emlakçılık yetki belgesi alabilmeniz için "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik" gereğince Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler veya Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurum ve kuruluşlarca taşınmaz ticareti konusunda verilen en az yüz saatlik eğitimde başarılı olup emlakçılık sertifikasına sahip olması gerekir. Yükseköğretim kurumlarının "taşınmaz ticareti" ile ilgili bölümlerinden mezun olmaları halinde bu belge istenmiyor.

Salgın ile birlikte emlakçılık sertifikası uzaktan eğitim ile de alınabiliyor. Uzakyan eğitim ile 120 saat ders almanız gerekiyor. Eğitim ve sınav ücretleri 700-1000 TL arası değişebiliyor.

Sınav sürecinize başlamadan önce sertifikanızın hangi kurum onaylı olmasını tercih ettiğinizi seçmeniz gerekir. Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı yada Türk Hava Kurumu Üniversitesi onaylı olmak üzere 2 adet kurum seçeneğiniz bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı sertifika alabilmeniz için MEB tarafından yapılacak olan sınava girmeniz gerekir. Bu sınav Ankara'da MEB tarafından seçilen bir okulda gerçekleşir.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi onaylı sertifika alabilmeniz için uzaktan (online) bir sınava girmeniz gerekir. Online sınava istediğiniz yerden internet bağlantısı olan bir cihazdan giriş yapabilirsiniz. Bu sınav için Ankara'ya gelmenize gerek yoktur. Gireceğiniz sınavdan 50 veya üzeri bir puan aldığınızda E-Devletten sorgulanabilen Tercih Ettiğiniz Kurum Onaylı Emlakçılık Belgesini almaya hak kazanıyorsunuz.

Emlak ofisi açabilmeniz için Seviye 5 Emlakçı Yetki belgesine sahip olmanız gerekir. 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren belgesi olmayan kişiler emlak ofisi açamayacaklardır. Seviye 5 belgesi alabilmeniz için emlakçılık sertifikası ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından belirlenen kurum veya kuruluşlara başvuru yaparak alabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@