Kamu Personelleri ve Diğer Vatandaşlar Devletten Nasıl Lojman Alır?

Kamu kurumları kendilerine ait konutları lojmanları satışa çıkarıyorlar. Peki kamu konutları, lojmanlar nasıl alınır? Kamu personelleri ve diğer vatandaşlar konutları hangi şartlarla alabilir? Öncelikli satış hakkı nedir? İşte lojman almak isteyenler için ayrıntılar.

Kamu Personelleri ve Diğer Vatandaşlar Devletten Nasıl Lojman Alır?

Kamu kurumlarının konut satışları son dönemlerde arttı. Farklı platformlar üzerinden yayımlanıp kamuoyuna duyurulan satış ilanları ile çok sayıda kamu konutunun satışı gerçekleştirildi. 

Kurumların mülkiyeti kendilerine olan konutlarına dair son satış rakamlarında 10 bine yakın kamu konutunun satışının yapıldığı bildirildi. Peki bundan sonraki dönemde ev alma planı yapan ve lojman ilanlarını değerlendirmek isteyenler ne yapmalı? İşte o detaylar. 

LOJMANLAR NASIL SATILIR?

Devlet kurumları tarafından satışa çıkarılan kamu konutlarından almak isteyenler, öncelikle satış duyurularını yakından takip edecekler. 

Satış duyuruları vatandaşların yaşadıkları yada ev almayı planladıkları şehirlerde görev yapan il emlak müdürlükleri tarafından duyurulur. Bunun için il emlak müdürlüğünün web sitesi takip edilebilir. Bunun dışında lojman satışlarına dair duyurular Basın İlan Kurumu üzerinden de takip edilebilir. Basın İlan Kurumu - Resmi İlan Portalı (ilan gov.tr) adresinden tüm lojman alım ilanları başvuru kılavuzu ile görüntülenebilir. 

İlanlara Ulaşanlar Nasıl Sürece Dahil Olacaklar?

Kamu kurumlarından konut almak isteyenlerin ilk bilmeleri gereken ayrıntılardan bir tanesi satışların ihale usulü yapılıyor olması. Lojmanlar içerisinde oturan kamu personellerine doğrudan satılır ancak diğer vatandaşların ihale sürecine katılması gerek. 

Öncelikli Satış Hakkı Nedir?

Eğer bir kamu kurumu kendisine ait lojmanları satışa çıkarmış ise ve lojmanın içerisinde bir personel oturuyorsa, lojmanın satın alım hakkı içerisinde yaşayan personelindir. Eğer ilgili kamu personeli oturduğu evi almak isterse öncelikli satış hakkı ile ihale sürecine girmeden alır. Ancak kamu personeli satın almak istemezse konut herkese açık ihaleye çıkarılır. 

İHALE SÜRECİNE KATILMAK İÇİN

Kamu kurumlarının konut satışlarına dair ilanlarını takip edenler ihale sürecine katılmak istediklerinde birkaç aşamalı süreç izleyecekler. 

İlk adım ihale ilanı yayımlayan kuruma gitmek ve ihale şartnamesini almak olacak. Daha sonra şartname esaslarına göre ihale tarihine kadar başvuru yapılacak. Başvurular geçici teminat bedelinin ödenmesi, makbuzun şartnamede listelenen diğer evraklarla kuruma teslim edilmesi ile tamamlanacak. 

Daha sonra ihaleye katılan vatandaşlar en yüksek teklifi vermeleri durumunda lojmanları satın alma hakkı kazanacaklar. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@