İpotekli Ev Satışı Nasıl Yapılır? Banka İpotekli Ev Satılır Mı?

Son yıllarda çok fazla yaşanan ipotekli ev satışı nasıl yapılır sorusu çok fazla sorulmakta ve uzmanlardan en doğru cevaplar almaya çalışılmaktadır.

İpotekli Ev Satışı Nasıl Yapılır? Banka İpotekli Ev Satılır Mı?

İpotekli ev satışı nasıl yapılır sorusunda herkes en doğru cevapları bulmak için pek çok kişiden yardım almaya çalışmaktadır. İstenmeyen durumlar sonrasında yaşanan ipotek sonrası elde bulunan evlerin satışları gerçekleşmek zorunda kalır. Bu konu hakkında çok sayıda kişi en doğru bilgilere ulaşmak için araştırmalar yapmaktadır.

İpotekli Ev Nedir?

Herkesin en büyük hayali olan huzur içinde uzun yıllar sevdikleri ile yaşayabileceği bir ev sahibi olmaktır. Ancak yaşana hayat şartlarının zorluğunda bunu yapmak çok zor olduğu gibi yeterli oranda parayı bulamayınca bankalardan ev sahibi olmak adına kredi çekilmektedir. Ev kredisi veren banka kredi borcunun tamamının ödenmesi yapılana kadar gayrimenkulü ipotek eder. Evin borcu ödenmemesi halinde ise banka bu ev üzerinde satma hakkına sahip olmaktadır. Ev sahibi olmak isterken alınan konut kredisinin zamanında ödenmemesi sahip olduğu evin satılmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı çekilen kredinin taksitlerinin zamanında ve aksatılmadan düzenli olarak ödenmesine dikkat edilmesi gerekir.

Banka İpotekli Ev Satılır Mı?

Banka ipotekli ev satışı yapılır mı sorusu pek çok konut kredisi alarak ev satın alan kişilerin cevap aradığı soruların başında gelmektedir. Yatırım amaçlı alınıp satılan ya da kredi vadesini ödemekte zorluk yaşayan kişiler kredi borcu bitmeden önce evin satışını yapabilir. Bankanın konut üzerine koymuş olduğu ipotek kaldırılmadan ev alım ve satımının yapılması mümkün olmaktadır. Ev üzerinde yer alan banka ipoteği devam ederken satış işlemi iki şekilde yapılmaktadır. Bunlar;

1 – Kredi İle İpotekli Ev Satmak

Kredi devir işlemi yapılarak banka mevcut kredi borcunu konutu satın alacak kişiye devretmektedir. Konutu satan kişinin kredi borcu kapanmış olur.

2 – İpotekli Konutu Peşin Satmak

İpotekli konutu peşin satmak işlemi ise banka ipotekli evi satın alacak kişi kalan kredi borcunu nakit para ile kapatabilir. Kalan kredi borcu ve ev satış oranları bankaya yatırılarak bloke çek alınır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@