Hiç Evim Yok İlk Defa Alacağım Diyenlere 2021'de 33.000 TL Konut Hesabı Desteği

İlk defa kendi evini alacaklara 33 bin liraya kadar uzanan hibe destek almak mümkün. Peki hibe destek ödemeleri nasıl alınır? Başvurular nereye yapılır? Şartları neler ve neler yapmak gerekir? Kamu Gündemi olarak tek tek aktarıyoruz.

Hiç Evim Yok İlk Defa Alacağım Diyenlere 2021'de 33.000 TL Konut Hesabı Desteği

İlk defa kendi evini alacak olan ve ev alma hayali için uzun vadeli planlama yapanlara devlet konut hesabı ile destek sağlıyor. 

Bankalar aracılığıyla sağlanan konut hesabı desteğinde uzun vadeli birikim yapanlar, yaptıkları birikim tutarı ve süreci oranında geri ödemesiz, karşılıksız destek alıyorlar. Çok sayıda bankanın aracılık ettiiği konut hesabı desteği için sunulan destek tutarı 33 bin TL'yi aşıyor. 

DESTEK TUTARI HER YIL DEĞİŞİR

2021 yılı öncesinde birikim yapmaya başlayan ve 2021 yılında süreci tamamlayanlar yaptıkları birikimlere göre 33 bin TL destek alabilirler. 

2021 yılında birikim yapmaya başlayanlar ise önümüzdeki 3 ile 5 yıl içinde destek alabilecek seviyeye gelecekler. Destek ödemeleri de o dönem yapılacak hesalamalara göre ödenecek. Destek tutarları yıl yıl değişiyor. En yüksek destek ödemesi 33 bin TL olurken şartlar kapsamında alınacak en düşük destek tutarı ise 19 bin TL seviyesinde oluyor. 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi önümüzdeki yıllarda bu rakamlar daha da artacaktır. 

DESTEK ALMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Konut hesabı desteği almak için vatandaşların yapacakları ilk işlem çalışmakta oldukları yada talep ettikleri bir banka üzerinden konut hesabı açmak. 

Daha sonra konut hesabı için belli bir birikim planı belirlemek. Hesaba her ay yada her 3 ayda bir en az belirlenen tutar kadar ödeme yapacak olan vatandaşlar bu ödemeleri en az 3 yıl yani 36 ay yapacaklar. Ödemeler için en uzun vade 60 aydır. 

Hesapta 36 ay ile 60 ay arasında birikim yapanlar yaptıkları birikimin yüzde 20'si kadar destek alırlar. 

ŞARTLAR NELER?

Konut hesabından faydalanacak olan kişilerin "Türk vatandaşı olması, Çekim hakkı ve düzenli ödemelere ilişkin şartlardan herhangi birini ihlal etmemesi, 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendi adına kayıtlı konut sahibi olmaması, konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl boyunca konut hesabına düzenli ödeme yapmış olması ve konut edinim tarihini müteakip 6 ay içerisinde gerekli belgeler ile Bankamıza başvurması " şartlarını sağlamaları gerekiyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@