6 Şehirde Lojman Satış İlanları! 1+1, 2+1, 3+1 Daireleri Yüzde 40'a Varan İndirimle Almak Mümkün

Yeni haftanın ilk işlem günü itibariyle yeni kamu konutu, lojman satış ilanları yayımlandı. 6 şehirde kamu konutu satacak devlet birimlerinin bu duyurularını il il derledik. Haberimizde ayrıca kamu konutları satışlarına başvuruların nasıl yapılacağını da aktardık.

6 Şehirde Lojman Satış İlanları! 1+1, 2+1, 3+1 Daireleri Yüzde 40'a Varan İndirimle Almak Mümkün

Kamu kurumlarının kendilerine ait konutlarıın satış ilanlarına başvuru yaparak lojman alınabilir. Lojman satışlarında vatandaşların elde edeceği en önemli avantajların başında daha ucuz fiyatlar geliyor. İhale ile yapılan satışlarda vatandaşlar ucuza konut sahini olabilirler. 

YÜZDE 40'A VARAN İNDİRİMLİ FİYATLAR

Kamu konutlarının satışları doğrudan satış yöntemi ile yapılmıyor. Konutlar, kurumların ilanları sonrası başvuruda bulunan için ihale yöntemi satılıyor. 

İhalelere başvurular satışa çıkarılan konutun özellikleri, emlak piyasasının son durumu, şehrin konut talebi gibi etmenlere bağlı olarak değişiyor. Zaman zaman ihalelere başvurular oldukça düşük seviyede olurken bazı dönemlerde ihale katılımları çok yüksek oluyor. 

İhale katılımlarının çok az olduğu dönemlerde ise kamu kurumlarının konutları ilk teklif fiyatına satılabiliyor. Bu tür durumlarda normal piyasa fiyatlarına göre yüzde 10'dan yüzd 40'a varan indirimlerle ev satın almak mümkün oluyor. 

KAMU KONUTLARININ SATIŞ BAŞVURULARI AYNI ŞEKİLDE YAPILIR

Devlet kurumları konut satışları için ihale ilanları yayımlarlar. Kurumun kendi sitesinden, il milli emlak müdürlüğünün sitesinden yada basın ilan kurumu gibi diğer platformlarda bu duyurular yayımlanır. Yayımlanan duyurularda ihale şartnamesinin nasıl alınacağı ve başvuru tarihleri ilan edilir. 

İhaleye katılmak isteyenler başvuru süreci içerisinde kamu kurumlarının ilgili ihale birimlerinden şartnameyi alırlar. Şartnamede satış ve muhammen bedel tablosu olur. Bu tabloda bildirilen geçici teminat bedeli ödenir, makbuzu alınır, diğer evraklarla ile birlikte başvuru işlemi tamamlanır. 

BAYRAMDAN ÖNCEN İLAN EDİLEN GÜNCEL SATIŞ RAKAMLARI

Yukarıda yer alan listeye göre Ankara, İstanbul ve İzmir'de yer alan kamu kurumları lojman satışı yapacaklar. 3 büyük kentin arasında İstanbul ve Ankara için birden fazla ilan bulunurken İzmir için sadece bir duyuru bulunuyor. 

Türkiye'nin en büyük 3 kentinin dışında listede ayrıca Manisa, Kocaeli, Eskişehir ve Antalya için de konut satış duyuruları bulunuyor. Ayrıca vatandaşlar lojman satışlarında ikamet şartı olmadığını bilmeliler. Lojman satışları herkese açık oluyor. 

ÖNCELİLİK SATIŞ HAKKI OLAN KONUTLAR

Öncelikli satış listesinde yer alan konutlar için Dolu ifadesi yer kullanlır. İlan edilen satış listesinde konut özelliklerine dair tabloda, konutların durumları bildirilir ve dolu yada boş oldukları ifade edilir. Boş konutlara herkes başvuru yapabilir. Dolu konutlara başvurular ise sadece konutun içerisinde yer alan kamu personeli başvuru yapabilir. Eğer konutun içinde ki personel konutu almak istemezse satış herkese açık gerçekleştirilir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@