40 Bin TL Beton, 30 Bin TL Prefabrik Ev Yapım Yardım Parası

2021 Yılı Aile Bakanlığı barınma yardımları kapsamında ev yapım destekleri var. Betonarme ev yapacaklar için bakanlık 40 bin TL destek sağlıyor. Yapılacak ev türü prefabrik ev ise yardım tutarı 30 bin TL oluyor. 

40 Bin TL Beton, 30 Bin TL Prefabrik Ev Yapım Yardım Parası

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, 2021 yılı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü sosyal yardım listesinde 2 adet barınma yardımı bulunuyor. Aile Bakanlığı’nın sosyal yardım destek programları kapsamında sağlanan barınma yardımları ile ev yapmak isteyenlerin hangi şartları sağlamaları gerektiği, başvuruları nereye yapacakları, barınma yardımı onayının nasıl alınacağı kurum tarafından ilan edildi. 

AİLE BAKANLIĞI BARINMA YARDIMLARI 2021

Aile Bakanlığı barınma yardımları 4 temel destekten oluşur. Barınma yardımlarından yararlanmak isteyenler bakanlığa ev yapımı adına 2 farklı desteği değerlendirebilirler. Bunun yanında ev tamir ve onarımı için bir destek alabilecek olan vatandaşlar bunun dışında bir de ev eşyası desteği alabilirler. 

Ev eşyası desteği doğal afetler kapsamında evi zarar gören vatandaşlara sağlanır. Doğal afet olarak sınıflandırılan olumsuz durumların başında sel, su baskını, binanın yıkılma tehlikesi geçirmesi gibi durumlar sayılır. Ev eşyası yardımları 2021 yılında 5.000 TL olarak yapılır. 

Tamir onarım desteği alacak olan vatandaşların ihtiyaç sahibi olmaları gerek. Düşük aile geliri olan, evi çok kötü durumda bulunan vatandaşlar Aile Bakanlığı’na giderek evleri için destek talep edebilirler. Bakanlığın incelemesi sonunda 20.000 TL’ye kadar bakım onarım desteği sağlanır. 

Ev Yapım Destekleri

Betonarme ev yapımı için Aile Bakanlığı’nın sağladığı destek tutarı: 40 bin TL

Prefabrik ev yapımı için Aile Bakanlığı’nın sağladığı destek tutarı: 30 bin TL

Kimlere Sağlanır?

Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evlerde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara evlerinin bakım-onarımı, betonarme ev yapım yardımı, prefabrik ev yapım yardımı ve afet kapsamında ev eşyası alımı için ayni veya nakdi olarak yapılan yardımlardır.

Bu destek ödemeleri aylık hane geliri düşük olan ailelere sağlanır. Ayrıca Aile Bakanlığı’nın gerçekleştireceği incelemeler sonunda ailelerin ihtiyaç sahibi olmadıkları anlaşılırsa bakanlık ödeme yapmaz. Ancak ailelerin tüm şartları sağlamaları durumunda bakanlık barınma yardımı ödemesi yapar. 

BAŞVURULAR NEREYE YAPILIR?

Evleri kötü ve sağlıksız durumda olan aileler Aile Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden barınma yardımları için başvuru yapabilirler. Bunun dışında aileler İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden destek ödemesi için başvurularını bildirebilirler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@