2021 Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır? Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

2021 emlak vergisi ödemesinin ilk taksidini ödemek için sayılı günler kaldı. Emlak vergisi ödeme işlemi için farklı yollar mevcuttur. Bu haberimizde Emlak Vergisi Ödemesinin nasıl yapıldığından ve Kimlerin Emlak Vergisinden muaf olduklarından bahsedeceğiz.

2021 Emlak Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır? Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi ödemesi yapmak isteyen kişiler emlak vergisini sorguladıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığı web sayfasından yapabilir. Bunun için web sayfasına girildiğinde Vergi Borcu Ödeme bölümüne erişim sağlanmalı ve ödeme adımlarına geçilmelidir. Emlak vergisi ödeme işlemi için farklı yollar da mevcuttur. Buna göre alternatif yollardan biri de bankalar aracılığı ile ödeme yapmaktır. Anlaşmalı bankalar ile emlak vergisi ödemesi yapılabilir. Bunun için banka şubelerine gidilebilir ya da bankların internet hizmetlerinden faydalanabileceği için ATM aracılığı ile de ödeme işlemi gerçekleşir.

Emlak Vergisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi sorgulama işlemi yapmak isteyen kişi bağlı bulunduğu belediyeye giderek sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ayrıca sorgulama işlemi internet üzerinden de yapılır. Bu işlem için kişi E-Devlet sistemine giriş sağlayabilir. E-Devlet sistemine giriş için emlak vergisini sorgulamak isteyen kişinin T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapılmalıdır. E-Devlet şifresi olmayan ya da kaybetmiş vatandaşlar PTT şubelerinden E-Devlet şifrelerine ulaşabilir.

E-Devlet alternatifi olarak şifresini bilmeyen ya da erişim sağlayamayan kişiler için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hizmet veren İnternet Vergi Dairesi sistemine giriş yaparak istenen bilgileri doldurarak emlak vergi borcunu sorgulayabilir.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

Emlak vergisi ödemeyen kişiler şartlara gerekli koşulları sağlayanlar olarak tanımlanır. Bu durumda emlak vergisi şartlarına göre tek emlak sahibi olanlar için bazı durumlara istinaden emlak vergisi alınır. Ayrıca emlak vergisi ödemeyen kişiler şu şekilde sıralanır:

  • Eşi vefat etmiş kişiler
  • İş sahibi olmayan kişiler
  • Ev hanımları
  • Gazi
  • Şehit yakınları
  • Emekliler
  • Engel sahibi bireyler

Bu durumlar dışından emlak vergisi ödemek istemeyen kişilerin emlak vergisine ilişkin bazı şartları yerine getirmesi önem taşıyor. Buna göre gerekli şart örneği olarak yazlık evi bulunanlar yaz ve kış mevcut evde kaldığını kanıtladığı takdirde emlak vergisi ödemesi beklenmez.

200 metrekareden küçük evlere sahip olanlar yine vergi ödemez fakat bürüt dışındaki otopark ve merdiven boşluğu gibi alanlar da hesaplanır. Tüm bunlara rağmen 200 metre karenin dışına çıkmıyorsa emlak vergisi ödenmez. Son olarak vergi mükellefi olamadığınızı ispatlamak için Sosyal Güvenlik Kurumundan gereken evraklar alınır ise gerekli şartlar sağlandığı için emlak vergisi ödenmez.

Emlak Vergisi Ödemesi Nasıldır?

Emlak vergisi ödemesi şekli toplam tutarın ikiye bölünmesi şeklinde yapılabilir.

Emlak vergisi 1. taksit ödeme tarihleri 1 Mart 2021 Pazartesi günü başladı ve 31 Mayıs 2021 Pazartesi günü sona ermesi planlanmıştır. İsteyen vergi mükellefleri toplam tutarı bölmeden vergi borçlarının tamamını tek seferde ödeyebilirler. Kişilerin tercihine bırakılmış olan bu ödeme şekline göre herhangi bir fark olmadan taksit ile de ödeme yapılabilir. Taksit ile ödeme yöntemini seçiş olan kişiler için ise emlak vergisinin ikinci taksit ödeme tarihi 1 Kasım 2021 Pazartesi günü olarak belirlenmiştir. Bu 1 Kasım günü başlayan ödeme tarihi 30 Kasım 2021 Salı günü sona erecektir.

2021 Yılı Emlak Vergisi Zam Oranı Kaçtır?

2021 yılına göre emlak vergisinin zam oranı her yıl olduğu gibi bu yıl da değişim göstermiştir. Bu değişime göre zam oranı 4,55 olarak hesaplanmıştır. Bu hesaplanan oran 2021 yılında emlak vergisine yeniden değerleme oranı olan yüzde 9,11 oranının yarısı kadardır. Buna göre 2020 yılında 100 TL emlak vergisi ödemiş kişi bu yıl 104,55 TL tutarında ödeme yapması beklenir. Emlak vergisi ödemesi yapacak kişinin ödeyeceği toplam tutar gayrimenkule göre birçok açıdan değişim gösterir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@