Emekliye Ek Zam Yüzleri Güldürdü! Yeni Zamlı Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

Yeni yıl zamları emekliyi heyecanlandırırken, yeterli olmadığı düşüncesiyle verilen ek zam yüzleri güldürdü. Peki emekli yeni zamlı maaşlarını ne zaman alabilecek?

Emekliye Ek Zam Yüzleri Güldürdü! Yeni Zamlı Maaşlar Ne Zaman Yatacak?

Emeklilerin gözü kucağı Aralık ayı enflasyon verilerine çevrilmişti. Bunun üzerine emeklilere ve memurlara verilecek zam oranları ortaya çıktı. Bu süreçte memur emeklileri de toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkını da ceplerine koymuş oldular.

Yeni dönemde SSK ve Bağkur emeklilerine enflasyon zammı yüze 25,47 olarak açıklandı. Memur emeklileri için yazın toplu sözleşme zammı yüzde 5 olarak belirlenmişti. Enflasyon farkı da yüzde 22.47 olarak açıklandı. Ancak zamlar ortaya çıkan hayat pahalılığı ve zamlar karşısında yeterli olmadı. Bu sefer ek zamlar gündeme gelmeye başladı.

EMEKLİLERE ZAMLARA EK YENİ BİR ZAM GELDİ!

Geçtiğimiz günlerde bir Kabine Toplantısı yapıldı. Bu toplantı sonrasında SSK ve Bağkur emeklileri için taban maaş belirlendi. Daha önce en düşük emekli maaşı 1500 lira olarak açıklanmışken şimdilerde 2500 liraya çıkarıldı. Emeklilerin geçim sıkıntıları üzerine bu durumda en düşük emekli maaşına gelen zam oranı yüzde 66 olarak açıklandı.

Sadece emekliler için değil dul ve yetim aylığı alan vatandaşlara da maaş zammı gündeme geldi. Ancak memur emeklilerine son anda yapılan ek bir zam dikkat çekti. Bunun üzerine en son sözleşme zammı yüzde 5 olarak belirlenmişti. Son anda bu rakama 2.5 puanlık bir ek zam daha verildi. Bu ek zam sonrasında oran yüzde 7.5 olarak açıklandı. Toplam memur ve memur emeklilerine Ocak ayında verilen zam oranı hepsi bir araya getirildiği zaman yüzde 30,95 olarak açıklandı.

ZAMLI MAAŞLAR NE ZAMAN HESAPLARA YATIRILACAK?

Ek zam verilmesi için bu süreçte yeni bir yasa gündeme getirildi. Bu durumda milyonlarca vatandaş dört gözle emekli maaşlarını alacakları günü beklemeye başladılar. Yapılan açıklamaya göre memur maaşları zamlı olarak 15 Ocak tarihinde hesaplara yatacak. Zamlı emekli maaşlarının ise 23 ile 26 Ocak tarihleri arasında hesaplara yatırılması bekleniyor.