Emeklilik yaşı primlere göre 49'dan 57'e! Tablo açıklandı ne zaman kaç yaşında emekli olacaksınız hemen bakın

Türkiye'de son aylarda en sık konuşulan konular arasında yer alan EYT konusu ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Emeklilik yaşı primlere göre 49'dan 57'e! Tablo açıklandı ne zaman kaç yaşında emekli olacaksınız hemen bakın

Emeklilik yaşı primlere göre 49'dan 57'e! Tablo açıklandı ne zaman kaç yaşında emekli olacaksınız hemen bakın

Emeklilik yaşı primlere göre 49'dan 57'e! Tablo açıklandı ne zaman kaç yaşında emekli olacaksınız hemen bakın. Türkiye'de son aylarda en sık konuşulan konular arasında yer alan EYT konusu ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Vatandaşın bir numaralı gündeminde EYT konusu yer alırken bu süreçte ise hem kadınlar hem de erkeklerde hak arayışları devam ediyor. Bakanlıkta konu ile ilgili komisyon kurulurken Meclis'te de siyasi partilerden hazırlıklar başladı. Buna göre ise gündeme yeni tablolar düştü. İşte detaylar!

ERKEK ÇALIŞANLARDA EMEKLİLİK HESAPLAMASI!

Türkiye'de erkek çalışanlar da emeklilik için yaş aralıkları ilk grup 50 58 diğer grup 60 ve son grup ise 60 65 olarak uygulanıyor.

Erkekler ödemiş oldukları primlerden ziyade hangi tarihlerde işe giriş yaptılarsa ona göre hesaplamaları gerçekleştirmek zorundadırlar.

Kadın çalışanlar için geçerli olan gruplar erkekler için de geçerli olduğu öğrenildi. Bu programa göre ise erkek çalışanlarda birinci dönem 8 Eylül 1999 öncesi, ikinci dönem 8 Eylül 1999 sonrası 30 Nisan 2008 öncesi, üçüncü dönem ise 1 Mayıs 2008 sonrasıdır.

Emeklilik yaşı primlere göre 49'dan 57'e! Tablo açıklandı ne zaman kaç yaşında emekli olacaksınız hemen bakın

Üstte yer alan tablodan erkek çalışanlar ilk, ikinci ya da üçüncü grupta olmaları durumunda kaç yaşında emekli olabileceklerini hesaplayabilecekler. İlk işe giriş tarihleri için ise e-devlet ekranları üzerinden birkaç işlem ile halledebilmektedirler.

KADIN VE ERKEKLERDE 47 48 49 YAŞLARDA EMEKLİLİK MÜMKÜN MÜ?

Kadın ve erkek çalışanlar için bu yaş aralıklarında emekli olabilmeleri aslında mümkün. İlk yöntemde çalışanların 1990 önceleri ve 1980'li yıl dönemlerinde prim ödemeleri durumunda erken yaşlarda emekli olabilme hakları bulunuyor. İkinci yöntemde ise kadın ve erkek çalışan kişilerin sağlık durumlarını kaybetmeleri durumunda malulen emeklilik hakkı elde edebiliyorlar. Malulen emekliliklerde yaşlara bakılmaz ve 1800 gün 10 yıl sigortalılık yeterli olur.

Kadın çalışanlarda işe giriş tarihlerinin erken olması nedeniyle erken yaşlarda emekli olmalarını az primle sağlıyorlar. Sürekli olarak farklı farklı yayınlanan tablolarda görülebileceği gibi kadın çalışan ile erkek çalışan arasında 1999 öncesinde aynı gün işe girmiş olsalar dahi kadınlar daha erken emekli olabiliyorlar.

1999 öncesinde ilk sigorta girişleri sağlanmış kadınlarda emeklilik hesapları daha avantajlı yaşlar üzerinden yapılmaktadır. Fakat 1999 sonrası ve 2008 sonrasında kadın ve erkek arasında ki hesap farkları neredeyse kapandı.

Bir kadın çalışan 2008 yılından sonra işe girmiş olması durumunda bir erkek çalışan ile aynı yaşta emekli olacak.

KADIN ÇALIŞANDA EMEKLİLİK HESAPLAMALARI

Kadın çalışan kişilerde 3 farklı dönemler bulunuyor. Bu dönemler ilk olarak Sosyal Güvenlik Prim ödemesi yatırılan tarihlere göre belirlenmektedir. Diğer dönem ise 8 Eylül 1999 öncesi, ikinci dönem 8 Eylül 1999 sonrası 30 Nisan 2008 öncesi ve son dönem ise 1 Mayıs 2008 sonrasıdır.

Bu dönemlerin ilkinde işe giren kadınlar için emeklilik yaşları 48 ila 56 arasında değişiklik gösteriyor.

İkinci dönemde işe giren kadınlar ve sigortasını yatırmış kadınlar için emeklilik yaşı 58

Üçüncü dönemde ise işe giren kadınlar 60 ila 65 yaşlarında emekli olabilirler.

Kamugundemi.com olarak kadınların hangi tarihte emekli olacaklarını gösterilen tabloları paylaştık. Kadınlar e-Devlet'ten ilk sigorta tarihlerini öğrenecekler. İlk sigorta tarihine göre prim gün yaş şartına bakıp hangi yılda emekli olabileceklerini hesaplayacaklar.

Emeklilik yaşı primlere göre 49'dan 57'e! Tablo açıklandı ne zaman kaç yaşında emekli olacaksınız hemen bakın