Emeklilik Bekleyenlere Tarihi Anlaşma! SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank İmzaları Attılar

Emeklilik bekleyen on binlerce kişiyi yakından ilgilendiren kredi anlaşması duyuruldu. SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank emekli olamayanlara kredi sağlanması için imzaları attılar.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli olamayanların prim eksiklerini tamamlamaları adında yeni kredi anlaşması imzaladıklarını duyurdular. İmza kapsamında emekli olmak isteyenler prim eksiklerini kamu bankalarından anlaşmalı kredi oranlarıyla kapatabilecekler. 

EMEKLİ OLAMAYANLARA TARİHİ KREDİ

Emekli olamayanlar için 2021 yılının ikinci yapılandırma paketi geldi. Hükümetin geçtiğimiz aylarda başvurularını aldığı 7022 sayılı kanun kapsamında yapılandırmaları son bulmuştu. Bu yapılandırmanın üzerinden kısa bir geçmesine rağmen yine milyonları ilgilendiren ikinci yapılandırma hakkı geldi. Yapılandırma hakkına ek olarak ikinci bir fırsat ise SGK'nın atmış olduğu adımlar sonrası kamu bankalarından kredi olarak duyuruldu.

7326 sayılı kanun kapsamında sağlanan yapılandırma hakkı ile emekli olamayanlar için yeni fırsat sunuldu. 

İlgili kanun kapsamında emekli olmak isteyen ancak prim eksiği olanlar yapılandırmadan yararlanabilecekler. Yapılandırma fırsatı ile prim borçları ciddi oranda düşecek. Ayrıca prim borcu olanlar Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank'tan emeklilik yazısı ile birlikte özel bir kredi kullanacaklar. Kamu bankalarından kullanılacak kredi ile prim borçları tamamlanabilecek ve emeklilik hakkı sağlanacak. 

kredi

KAMU BANKALARININ SUNDUĞU KREDİ OLANAĞI

Kamu bankalarının sağladığı kredi olanağına ilişkin SGK Genel Müdürü İsmail Yılmaz açıklamada bulundu. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank'ın hangi faiz oranıyla ve emekli olmak isteyenler için sunacağı avantajları açıklayan İsmail Yılmaz "Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe, yani 1 Kasım’a kadar aylık 1.55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecek." dedi. 

SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında ki anlaşma kapsamında emekliler, öncelikle kurumdan yazı alacaklar. Daha sonra borçlarına dair yazı ile birlikte 3 kamu bankasına giderecek başvurularını tamamlayacaklar. Kredi kullanımı sonrası ödemeler 3 yılda tamamlanacak. 

HABERİ PAYLAŞ: