Emeklilere SGK'dan 8 bin 477 TL avans!

Yıl, yaş ve prim şartını tamamlayıp emeklilik başvurusu yapanlar, işlemlerinin uzaması durumunda 8 bin 477 liraya varan avanstan yararlanıyor. İşte SGK'dan avans alabilmeniz için yapmanız gerekenler...

Finans 15.11.2021 - 19:12 15.11.2021 - 19:13 Mustafa Çokyaşar

Emekli olmaya hak kazanan vatandaşlara müjdeli haber geldi. İşlemleri tamamlanamayan ve başvuru süresi uzayanlara 8 bin 477 TL avans verilecek. Yıl, yaş ve prim şartını tamamlayıp emeklilik başvurusu yapanlar ortalama 1 hafta-10 gün içinde maaş veriliyor. Ancak bu işlemler beklenenden uzun sürebiliyor. Bu nedenle işlemleri uzayanlar ise 8 bin 477 liraya varan avanstan yararlanıyor.

Avanstan yararlanabilmeniz için emekli olmaya hak kazanmanız gerekiyor. Bunun için işe girilen tarihe göre belirlenen yıl, yaş ve prim şartlarını tamamlamak gerekiyor. 3 şartı da sağlayanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurup emekli maaşını alabiliyor.

Aylık bağlama işleminin uzun sürmesi halinde ise avans sistemi yardıma yetişiyor. Emeklilik başvurusu yapan kişiye avans ödemesi yapılması için aylığın en az 90 gün içinde bağlanamamış olması gerekiyor. Ayrıca sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı başvuru yapılması gerekiyor. Bu yıl için avansın tutarı 8 bin 477 liraya kadar yükseltildi. Yeni yılda asgari ücrete yapılacak zam ile avans miktarı da artacak. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek mahsup ediliyor.

Emekli aylığının bağlanmasını bekleyenlere sunulan avans imkanının mevcut emeklilere de sağlanması beklentisi var. Avansın tutarının da 3 maaş kadar olması bekleniyor. Eğer plan hayata geçirilirse emekliler nakit ihtiyacını faizsiz sunulan avans ile karşılayabilecek ve 4 taksit ile emekli maaşlarından yapılacak kesinti ile ödeyebilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@