Emekli Olmak İsteyenler İçin Son Fırsat! 15 Günden Az Kaldı! Şimdi Başvuran Erken Emekli Olabilecek

Erken emeklilik için borçlanma yoluna gidecekler için son günler! 15 günden az bir süre kaldı. Borçlanma tutarı artamadan başvurunuzu hemen yapın!

Emekli Olmak İsteyenler İçin Son Fırsat! 15 Günden Az Kaldı! Şimdi Başvuran Erken Emekli Olabilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), eksik prim borçlarını ödeyerek erken emeklilik fırsatından yararlanmak isteyenler için düşük ücretten hesaplama yaparak borçlanma seçeneği sunuyor. Ancak SGK borçlanma uygulaması kapsamında Aralık 2021’den sonraki tüm dönemlerde hesaplama oranları artacak.

2022 yılına 15 günden az bir süre kala birçok vergi, harç, borç ve cezalarda düşük ücretler üzerinden hesaplamalar yapılıyor. Yeni yıldan itibaren gelecek yüksek zamlar sonrasında bu borçları ödemek daha da zorlaşacak. Özellikle emeklilik için borçlanma yoluna gidenlerin 31 Aralık tarihine kadar başvurularını yaparak borçlanma hesaplamalarını yaptırmaları gerekiyor.

SGK Borçlanmalarına Rekor Zam

2022 yılı için asgari ücrete gelen zammın ardından, asgari ücret esas alınarak hesaplanan birçok farklı ödeme türünde de zamlar ortaya çıktı. SGK borçlanmaları kapsamında yer alan ve en çok talep gören, askerlik – doğum borçlanmaları başta olmak üzere, yüzde 40 oranında tüm SGK borçlanmaları için zam geldiği kaydedildi. Erken emeklilikte büyük katkı sağlayan borçlanma yöntemleri ile SGK primleri doğum veya askerlik gibi zaruriyetler nedeniyle ödenmediği dönemler için borçlanma uygulanabiliyor.

Borçlanma yöntemi sayesinde emeklilik hakkı elde etmek isteyenler 2021 sonuna kadar başvurularını yaparak şuan uygulanan düşük asgari ücret üzerinden hesaplamalarını yaptırabilecektir. Doğum borçlanması için yeni zam oranı ile beraber 11 – 33 bin lira arasında bir fark ortaya çıktı. Askerlik borçlanmasında ise yeni oranlar ile 7 ila 9 bin lira arasında fark görülebileceği kaydediliyor. Yüksek orandan borçlanmamak için SGK’ya vatandaşların başvurularını vakit kaybetmeden yapmaları gerekiyor.

Düşük Borçlanma ile Erken Emeklilik İçin Son Fırsat

Asgari ücrete gelen yüzde 50’nin üzerinde zamla beraber SGK borçlanmalarında uygulanan hesaplama oranları da değişmiş oldu. 2021 yılında en düşük 38 lira olan doğum borçlanması, yeni yıldan itibaren en düşük 57 lira olarak hesaplanıyor. Bu tip farklardan etkilenmemek için daha düşük borç ödemesiyle emekli olabilirsiniz. Ancak başvurularınızı yeni yıldan önce ilgili SGK il ve ilçe müdürlüklerine iletmeniz gerekmektedir. Erken emeklilik hayali kuranlar son başvuru tarihini kaçırmadan düşük borçlanma oranı ile emekli olabilecek.