Eğitimdir ki ulusu ya özgür, bağımsız; şanlı ve yüce bir toplum halinde yaşatır, ya da onu tutsaklığa ve yoksulluğa sürükler.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Gözlerimizin önünden 19. Milli Eğitim Şurası geçti. Ellerimizin arasından da çocuklarımızın geleceği kayıp gitmekte…Para harcarken kuruş hesabı yapıyoruz, hangi ekmeği alacağımızı bile düşünüyoruz da çocuklarımızın geleceği bu kadar ucuza  nasıl gidiyor sorgulamıyoruz.
Eğitimin dinselleşmesini, özgürleşmesi olarak algılatan bir anlayışın 19.Milli Eğitim Şurası’na  damgamızı vurduk ifadesi de Şura’nın asıl amaçlarını ortaya koymuştur. Milletin gönlündeki talebi yerine getirme amacıyla karma eğitime son verilmesi önerisiyle şuraya katılan yetkili sendikanın önerisi ret edildi. Çünkü gündem maddeleri arasında değildi.Ancak Bakan Avcı; Kız Meslek ve Kız İmam Hatip liselerinin mevcut olduğuna dikkat çekerek tüm okullarda sayılarının artırılması için farklı bir zeminde gündeme getirilebileceğini işaret etti.
Okul öncesi öğretim programına değerler eğitimi adı altında din eğitimine yer verilmesi önerisi kabul edildi. Somut işlem dönemine geçmemiş çocuklara, soyut kavramlar nasıl öğretilecek? 
İlkokulların birinci sınıflarından itibaren Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri konuldu. Trafik Güvenliği, İnsan Hakları ve Demokrasi derslerinin kaldırılması da bu açıdan anlamlı olmuştur. Çocuk, kendi haklarını , demokrasiyi bilirse; bir gün haklarını arar, dayatmalara karşı çıkar maazallah! Çapulculardan Ak Gençlik yaratma hayalleri suya düşer belki!
Orta okullarda din içerikli dersleri dayatmak için şişirilen seçmeli derslerden Müzik ve Görsel Sanatların ders saatlerinin indirilmesi çok dikkat çekicidir.Sanat derslerinin içerikleri de Türk Musikisi ve geleneksel sanatlardan ebru, tezhip, minyatür gibi konuların öğretim programlarına alınması manidardır.Bu anlamda İlahiyat Fakültesi mezunlarının girebileceği ders alanları da artırıldığına göre ileride Görsel sanatlar da tezhip, hat; müzik derslerinde ilahi okutup bu derslerin eğitimini de verebilirler. Bu şurada sanatın  evrenselliği de yok edilmiştir.
Liselerde Dil Anlatım ve Türk Edebiyatı Dersleri birleştirilerek Osmanlı Türkçesi Dersinin dayatılarak getirilmesi 19. Milli Eğitim Şurası’nın maksadını ortaya koymuştur.Ülkemizin bir sarayı olduğuna göre saray dilinin dayatılması da kaçınılmaz oldu elbette…Acaba Osmanlıca’dan sonra hangi diller gelecek? Dilin parçalanması, ülkenin parçalanması olduğunun farkında mıyız? İnkılap Tarihi ve ATATÜRKÇÜLÜK dersinde güncel anlayış ve düzenlemeler getirilecek. Ancak sanat eğitimi ve dil derslerinde geleneksel bahanesiyle Osmanlıya geriye dönülmesi nasıl bir çelişki?
Fatih Projesi de Milli Eğitimi fethetti, sırada yüksek öğrenim kurumları var. Öğretmen adaylarına temel bilgi ve beceri kazandırmak adına çok değerli Fatih Projesi Yüksek Öğrenimine de mi satılacak? 
Altı yüz  delegenin yandaş öğretmen ve sendikacılardan oluştuğu, laik ve bilimsel eğitimi savunanlara söz   hakkının tanınmadığı, seslerinin neredeyse duyurulmadığı şuradan daha fazlası beklenemezdi.Temel dersler olan matematik, fen gibi pozitif derslerin hiç gündeme alınmadığı, bilimsel verilerle karşılaştırılmadığı,öğretmenin niteliğinin teknolojiyi kullanmakla eş değer görüldüğü, kendinden olmayanı yönetici saymayan, okulların güvenliği için karma eğitimin sonlandırılmasını öneren yandaşlarımı yanıma aldım,yaptım, oldu bitti, mantığı kabul edilemez.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.