Elektrik faturasında TRT payını kaldıran hükümete bomba çağrı: Eğer kabul edilirse vatandaşın cebi çok rahatlayacak!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı'dan elektrik faturasındaki TRT payının kaldırılacağının açıklanmasının ardından bomba bir çağrı geldi. Altaylı'nın çağrısı karşılık bulursa işte o zaman vatandaşın cebi rahatlayacak!

Finans 10.11.2021 - 13:18 10.11.2021 - 13:21 Ali Parim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enerji fiyatlarındaki artışın tüketiciler üzerindeki mali yükünü hafifletmek adına elektrik faturalarındaki TRT payı ve enerji fonu kesintilerinin kaldırılacağını müjdelemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından Habertürk yazarı Fatih Altaylı'dan dikkat çeken bir öneri geldi.

Altaylı, bugünkü köşesinde elektrik faturalardındaki TRT payının kaldırılmasını hatırlatarak, bu payın kalkmasının vatandaş için çok büyük bir fark yaratmayacacağını ifade etti. Altaylı, "Bundan böyle yapılmayacağı açıklanan kesintinin faturalarımızda sağlayacağı indirim oranı yüzde 1,35 olacak. Ayda 200 TL elektrik faturası ödüyorsanız, bu indirim sayesinde 197 TL 30 kuruş ödeyeceksiniz. Yani koparılan gürültü kadar büyük bir fark olmayacak." dedi.

""ELEKTRİKTEKİ KDV, LÜKS TÜKETİM ÜRÜNLERİNDEKİ KADAR"

Fatih Altaylı yazısının devamında ise asıl vatandaşın cebini rahatlatacak adımın elektrikteki KDV oranının indirilmesi olacağını söyledi. "Türk vatandaşları elektriğe yüzde 18 KDV ödüyor. Lüks tüketim ürünlerindeki KDV kadar." diyen Altaylı, ardından döviz ve enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle elektrik fiyatları katlanarak artarken KDV'nin de aynı oranda katlandığına dikkat çekti.

Altaylı, "Bir anlamda enerji fiyatlarındaki artış, devletin neredeyse hoşuna gidiyor. Durduk yere cebimizden daha yüksek vergi alıyor. Geçen yıl 100 TL’lik elektrik faturamdan 15,3 TL KDV alan devlet, bu yıl enerji fiyatlarındaki artış nedeniyle 200 TL’ye ulaşan faturamdan 30,6 TL alıyor. Enflasyon sözde yüzde 20 artarken, vergim yüzde 100 artıyor. Hadi kabul edelim ki, enerji fiyat artışı Türkiye’den kaynaklanmıyor ama o artış oranında vergi artışı neyin nesi!" ifadelerine yer verdi.

"VAR MISINIZ ORADA İNDİRİME!"

Altaylı'nın yazısı, "O yüzden bırakın bu yüzde 1,35’lik indirimle böbürlenmeyi. Gelin şu elektrikteki KDV işini konuşalım bir. Var mısınız orada indirime! Var mısınız elektriği lüks tüketimden çıkarmaya." şeklinde sona erdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@