Elektrik Faturası Çok Gelenler! 4 Kişilik Aileye 114 TL, 5 Kişilik Aileye 137 TL Verilecek

Aile Bakanlığı'nın 2021 yılı elektrik faturası destek programları kapsamında vatandaşlara her ay 137 TL'ye ulaşan fatura desteği sağlanacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Aile Bakanlığı'nın sosyal yardım programları kapsamında elektrik faturası desteği devam ediyor. Söz konusu destek kapsamında ihtiyaç sahibi olup bakanlığın talep ettiği diğer koşullara haiz olanlar her ay 137 TL'ye kadar destek ödemesi alabilecekler. 

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ NEDİR?

Elektrik Tüketim Desteği 2021 yılı ödemeleri Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı'na bağlı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından sağlanır. Ailelerin kişi sayısına göre sağlanan elektrik tüketim desteği doğrudan nakit para olarak ödenmez. Ailelerin adına PTT üzerinden destek limiti belirlenir. Bu limit her ay elektrik faturasından düşürülür. 

Örneğin aylık 150 TL elektrik faturası ödeyen bir aile, elektrik tüketim desteği alıyorsa 137 TL tutarında ki destek faturadan düşer. Geriye kalan 13 TL'lik kısım ödendiğinde elektrik faturası borcu kapanmış olur. 

fatura2

Aile Bakanlığı söz konusu desteğin hangi ailelere sağlandığına ilişkin resmi sitesinden bir açıklama yayımladı.

Destek başvurusunda bulunmak isteyecekler başvurularını bu açıklama kapsamında yapacaklar. Aile Bakanlığı elektrik desteği hakkında "3294 ve 2022 sayılı Kanunlar kapsamındaki düzenli sosyal yardım programlarından faydalanan ihtiyaç sahibi haneler alır. " açıklamasında bulundu. 

NE KADAR DESTEK ÖDEMESİ SAĞLANIYOR?

Aile Bakanlığı'nın fatura desteği hane kişi sayısına göre belirlenir. Bakanlık ailede bir kişi olması durumunda daha düşük tutarda destek sağlarken 4 birey yada daha fazla kişinin kaldığı evlerde sağlanan destek tutarı daha fazla olur. 

1 Temmuz Tarihinde Yenilenen Elektrik Desteği Tutarları

* 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh değerinde 68,67  TL tutarında elektrik tüketim desteği sağlanır. 

* 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh 91,56 TL tutarında elektrik tüketim desteği sağlanır. 

* 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh 114,44 TL tutarında elektrik tüketim desteği sağlanır. 

* 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh 137,33 TL tutarında elektrik tüketim desteği sağlanır. 

fatura

DESTEK BAŞVURUSUNDA BULUNMAK İSTEYENLER

Bakanlık elektrik tüketim desteğine ihtiyacı olanların sistem tarafından belirlendiğini ek başvuru yapılmasına gerek olmadığını duyurdu. Başvurulara dair bilgilendirme metninde "Herhangi bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olmayıp, hak sahiplerinin Kimlik Kartı ve elektrik faturası ile PTT şubesine gitmeleri yeterlidir." ifadeleri yer aldı. Vatandaşlar daha detaylı bilgi için kaymakamlıklarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gidebilirler. 

HABERİ PAYLAŞ: