Elektrik fatura mı ödeyemiyorum ne yapabilirim? Devlet elektrik faturası için destek veriyor mu?

Devlet, elektrik faturasına ödemekte zorlanan vatandaşların yardımına koşabilmek amacıyla yeni yılda 2,6 milyar lira bütçe ayırdı. Bu kapsamda vatandaşlar PTT'ye giderse destek parası alabilecek.

Finans 24.11.2021 - 23:31 24.11.2021 - 23:31 Mustafa Çokyaşar

Elektrik faturasını gelen zamlarla birlikte ödemekte zorlanan vatandaşlar için kaçırılmayacak bir haber geldi. Elektrik faturanızı ödemekte zorlanıyorsanız PTT'ye başvuru yaparak devletten nakit destek alabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, havaların soğmasıyla birlikte elektrik ihtiyacının giderek arttığını belirtti ve bu yıl vatandaşa 2,6 milyar TL destekte bulunulacağını söyledi.

Bakan Yanık, yakacak yardımı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar için Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’ndan kömür tahsis ederek dağıtımını gerçekleştirdiklerini belirtti. 2019 yılında başatılan 'elektrik faturasına destek' programında bugüne kadar 6 milyar liraya kadar yardım yapıldı. 

Bu yardım için hesaplamada kullanılan kriterler var. Hesaba göre 1-2 kişilik hanelere aylık 75 kilovatsaat (68.67 lira), 3 kişilik hanelere aylık 100 kilovatsaat (91.56 lira), 4 kişilik hanelere aylık 125 kilovatsaat (114.44 lira), 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kilovatsaat (137.33 lira) destekte bulunuluyor. Eğer kronik bir rahatsızlıktan dolayı cihaza bağlı hastanız bulunuyorsa destek tutarı 200 TL'yi buluyor.

Elektrik faturasını hafifletmek için devletten destek almak istiyorsanız herhangi bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Eğer, hanedeki kişi başına düşen geliriniz net asgari ücretin 3’te 1’inden az ise tek yapmanız gereken elektik faturanız ile birlikte size en yakın PTT şubesine gitmek ve gişe görevlisine durumunuzu anlatmak. Gişe memuru sistem üzerinden durumunuzu inceleyecek ve uygun olduğunuzu tespit ettiğinde fatura tutarınızda indirim yapacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@