Ekrem İmamoğlu'ndan TL'deki değer kaybına isyan: İBB 12 Milyar TL zarar etti!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Türk Lirası'ndaki değer kaybı nedeniyle twitter hesabından paylaşımlarda bulundu. İmamoğlu doların her gün rekor kırmasından dolayı bütün yatırımların gözden geçirilmek zorunda kalındığını söyledi.

Kamu Haberleri 19.11.2021 - 01:01 19.11.2021 - 01:01 Mustafa Çokyaşar

Merkez Bankası (TCMB), tüm uyarılarına rağmen politika faizini yüzde 15'çekti. Faiz kararının açıklanmasının ardından sert yükselen dolar/TL kuru 11,20 seviyelerini buldu. Döviz kurlarında yaşanan hareketlilikle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da sosyal medya hesabından bir paylaşım yaptı.

İmamoğlu, “Türkiye için olduğu gibi İstanbul'un da en az 10 yıllık yatırımlarını bugünden planlamamız, geleceği görebilmemiz gerekirdi. Oysa, Türk Liramızın hızla değersizleşmesi yüzünden, her gün bütçemizi revize etmekle uğraşıyor, bütün yatırımlarımızı gözden geçirmek zorunda kalıyoruz” diyerek TL'deki değer kaybına isyan etti.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da konuyla ilgili yaptığı paylaşımda,  “23 Haziran 2019'dan bugüne hiç iç borçlanma yapmadık, devraldığımız iç borcun da büyük bölümünü ödedik. Dış kredide ise TL’nin her gün değer kaybetmesi yüzünden İBB’nin uğradığı zarar 12 milyar TL. Bu rakamla Beylikdüzü'nden Çağlayan'a metro yapılabilirdi” diyerek durumun vehametini aktardı.

Ayrıca Murat Ongun, dün “Yabancı paralar karşısında Türk Liramız ne yazık ki hızla değer kaybediyor. Dün akşam attığım tweette 25 km'lik metro yatırımını, kur artışıyla kaybettiğimizi yazmıştım. Bugün itibariyle maalesef 27 km'lik metro yatırımı, kurdaki artışa kurban oldu. Yazık” diyerek TL'deki değer kaybına farklı bir noktadan dikkat çekti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@