Ekonomist Prof. Dr. Bilge Yılmaz: dış güçleri getirsen, bu ülkeye bundan daha kötüsünü yapamazlar

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz Habertürk kanalında Teke Tek Bilim adlı programda Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Ekonomist Prof. Dr. Bilge Yılmaz: dış güçleri getirsen, bu ülkeye bundan daha kötüsünü yapamazlar

Ekonomist Prof. Dr. Bilge Yılmaz: dış güçleri getirsen, bu ülkeye bundan daha kötüsünü yapamazlar

Ekonomist Prof. Dr. Bilge Yılmaz: dış güçleri getirsen, bu ülkeye bundan daha kötüsünü yapamazlar - İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Prof. Dr. Bilge Yılmaz Habertürk kanalında Teke Tek Bilim adlı programda Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtladı. Fatih Altaylı ile Teke Tek Bilim programında ekonomi hakkında konuşulan programda geceye Prof. Dr. Bilge Yılmaz'ın açıklamaları damgasını vurdu. Şimdiye kadar yaptığı yorumlar ile taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen ekonomistler arasında yer alan Bilge Yılmaz'ın dolar kuru ile ilgili açıklamaları gündeme düştü. İşte detaylar..

Türkiye'de 2021 yılının son çeyreğinde gerçekleştirilen faiz kararları ve ekonomik politikaya yönelik eleştirilerde bulunan Prof. Dr. Bilge Yılmaz yaptığı açıklamalarla bilinçli bir şekilde dolar cinsinden borçlanıldığını açıkladı. Bunu yapmanın aslında bir vatan hainliği olarak adlandırıldığını canlı yayında dile getiren Prof. Dr. Bilge Yılmaz'ın o açıklamaları gündemde geniş yankı uyandırdı.

"Bu çok acıklı bir durum"

Ekonomist Prof. Dr. Bilge Yılmaz: dış güçleri getirsen, bu ülkeye bundan daha kötüsünü yapamazlar

Prof. Dr. Bilge Yılmaz programda ekonomi politikalarına yönelik açıklamalarda bulundu. İşte o konuşmalardan satır başları.. "Bu çok acıklı bir durum. Niye acıklı bir durum? Biz 2018'den sonra ne yaptık? Türk Lirası'nın dolar karşısında yavaş yavaş değersizleştik. Hatta bir ara biz politik olarak yaptık değil mi. Öyle bir söylem yaptılar. Eğer siz ileride Türk Lirası'nın değerini düşürteceksiniz, doları aşırı değerlendireceksiniz hangi para cinsinden borçlanmaya ağırlık verirsiniz? Fatih Altaylı burada TL cevabı veriyor. Biz ne yapmışız? Dolar ve altın cinsinden borçlanmışız. Yani neredeyse vatan hainliği. Bu o kadar iş bilmezlik ki. Dış güçleri getirsen daha kötüsünü yapamazlar bu ülkeye. Yani doları patlatmadan önce bilinçli olarak patlatmak için dolar cinsinden borç alıyorlar. Yani Türkiye'ye bir çivi çakılmadan borcuna borç ekliyorlar. Bu çok acıklı bir durum."

Ekonomist Prof. Dr. Bilge Yılmaz'ın para politikalarına yönelik yaptığı açıklamalar vatandaşlar tarafından büyük ilgi çekiyor. Başarılı ekonomistin yaptığı tespitler daha önce de birçok vatandaş tarafından merakla takip edilirken son açıklamaları ise sosyal medyada paylaşılmaya başlandı. Yaptığı açıklamalar sonrasında Türkiye gündemine giren Prof. Dr. Bilge Yılmaz'ın açıklamaları paylaşım rekoru kırıyor.