Ziraatçılar Derneği'nden Meyve İhracatı İçin Haşare Alarmı

ANKARA(ANKA) -Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'nin yaş sebze ve ...

Haberler 21.11.2015, 11:55
Ziraatçılar Derneği'nden Meyve İhracatı İçin Haşare Alarmı

ANKARA(ANKA) -Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, Türkiye'nin yaş sebze ve meyve ihracatının son dönemde önemli bir azalış trendi içine girdiğini bildirerek, “Geçen yıl Ocak-Eylül ayları arasında 1 milyar 504 milyon dolar olan ihracat tutarı bu yıl aynı dönemde 1 milyar 270 milyon dolara düşmüştür” dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı İbrahim Yetkin yaptığı açıklamada, Türkiye'nin yaş sebze ve meyve ihracatının son dönemde önemli bir azalış trendi içine girdiğini belirterek, “Bunun sonucu olarak geçen yıl Ocak-Eylül ayları arasında 1 milyar 504 milyon dolar olan ihracat tutarı bu yıl aynı dönemde 1 milyar 270 milyon dolara düşmüştür. Geçen yıl aynı dönemde ihraç edilen domates miktarı da 493 bin ton iken 2015'in aynı döneminde 430 bin tona gerilemiştir”  ifadelerini kullandı.

-“RUSYA PAZARI ALARM VERİYOR”-

Yaş meyve ve sebzede en büyük ihracat pazarının Rusya olduğunu söyleyen Yetkin, geçen yıl ile bu yıl kıyaslandığında diğer pazarlara yapılan ihracatın genelde düşerken Rusya pazarına yapılan ihracatta miktar olarak artış olduğunu ifade etti.  Ancak ihracatta genelde yaşanan sıkıntı nedeniyle fiyatlar düştüğü için 550 milyon dolarlık ihracat bedelinin azaldığını ve 445 milyon dolara indiğini belirten Yetkin, şunları kaydetti:

“Hal böyle iken Rusya'ya yapılan yaş meyve ihracatından da tehlikeli sinyaller gelmektedir. Yaklaşık bir hafta kadar önce Rusya, Türkiye’den ithal edilen 4 ton nar ve 20 ton domatesi tehlikeli haşere bulunduğu gerekçesiyle iade etmiştir. Tespit edilen haşereler narda Akdeniz sineği, domateste ise Batı çiçek Tripsidir.  Ekim ayında da benzer bir olay olmuş ve yaklaşık 40 ton nar benzer gerekçeyle Türkiye'ye iade edilmiştir. Son olarak üç gün önce Rusya, Türkiye’den ithal edilen 23,5 ton domateste yine Batı Çiçek Tripsi 23  ton greyfurtta ise Akdeniz sineği bulunduğu gerekçesiyle ürünlerin ülkeye girişine izin vermemiştir.

Geçtiğimiz yıllarda bu tür olaylar daha çok ilaç kalıntılarından dolayı yaşanırdı. Bu konuda alınan önlemler etkili olmuş ve son yıllarda önemli bir iade olayı yaşanmamıştır. Batı Çiçek Tripsinin ve Akdeniz sineğinin yaygınlaşması da bilinçsiz ilaçlamanın ve hastalanmış ürünlerin uygun biçimde imha edilmemesinin bir sonucudur. Bu tür haşereler nedeniyle iade edilen ürünlerin iç pazara sürüldüğü yönünde iddialar ise çok daha ciddidir ve mutlaka araştırılmalıdır.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@