Ziraat Bankası’ndan Tarım Kredisi Çekenler İçin Yeni Gelişme! Krediyi Ödeyemeyenlerin Borçları Silinecek Mi?

Ekonomik zorlukları atlatmak amacı ile Ziraat Bankası’ndan kredi çekenler için flaş bir gelişme gündeme geldi. Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklamalar kredi borçlarını ödeyemeyenleri ilgilendiriyor.

Ziraat Bankası’ndan Tarım Kredisi Çekenler İçin Yeni Gelişme! Krediyi Ödeyemeyenlerin Borçları Silinecek Mi?

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından, üreticilere verilen ardından sorunlu hale gelen kredilerin yapılandırılması için kanun teklifi sunuldu.

Kanunun Teklifi Ne Yönde?

Ziraat Bankası kredisini daha önceden çekmiş olan müşterileri ilgilendiren kanun teklifinde, çiftçilerin ve besicilerin tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarının 5 sene süre ile etlenmesi isteniyor. Bu kapsamda borç faizlerinin tamamen silinmesi ve borçlular adına gündemde olan icraların durdurulması talep ediliyor.

TBMM’ye sunduğu kanun teklifi hakkında açıklama yapan milletvekili ‘’ Tarım ülkesinin kendi kendine yeterlilik düzeyine gelebilmesi, kırsal kesimin kalkınması ve nüfus ihtiyaçlarının karşılanması gibi konular doğrudan bu kanun teklifi ile ilgilidir.’’ dedi. Çiftçiye uzun bir vadede rahatlama getirecek desteğin sağlanması gerektiğini vurgulayan Niğde milletvekili Fethi Gürer, mazot, ilaç ve gübre maliyetlerinin her gün artan fiyatlarına da dikkat çekti.

Milletvekilinden Açıklamalar 

Gürer, yaptığı konuşma kapsamında ‘’ Ülkemizde her geçen gün tohum, mazot, ilaç, elektrik maliyetleri artıyor. Bu durum üreticilerin zararına sebep vermektedir. Diğer yandan yedek parça ve tarımsal ekipmanların da fiyat artışları devam ediyor. Döviz kurlarının yükselişe geçtiği son zamanlarda girdi maliyetlerindeki yükseliş direk olarak üretim maliyetlerine yansıyor. ‘’ dedi. Milletvekili aynı zamanda yaşanan tüm maddi olumsuzlukların ithalata dayalı bir tarım politikasının izlenmesine yol açtığını, çiftçilerin ise her geçen gün borç batağına biraz daha battığını belirtti.

Teklif kapsamında, Ziraat Bankası’nın TKK tarafından kullandırılan kredilerde faiz borçlarını silmesi, kredilerin ilk taksitlerini ise 2026 senesinin Ocak ayına kadar ertelemesi talep ediliyor. Aynı zamanda borç bakiyeli krediler için başlatılan icraların da kaldırılması isteniyor. Teklif ardından kararların yürürlüğe girip girmeyeceği hakkında bilgi aktarılacak. Bu yeniliğin gündeme gelmesi ise şimdiden çiftçi ve üretici kesimi heyecanlandırdı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@