Ziraat Bankası'na 1.1 Milyar Dolar Sendikasyon Kredisi

ANKARA(ANKA) -2013 yılından bu yana sendikasyon kredisi temin etmeyebaşladıklarını söyleyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın,  bu kredi kaleminin de Bankanın stratejilerine paralel olarak yıllar itibariyle artış göst

Haberler 10.04.2015, 10:34
Ziraat Bankası'na 1.1 Milyar Dolar Sendikasyon Kredisi

ANKARA(ANKA) -2013 yılından bu yana sendikasyon kredisi temin etmeyebaşladıklarını söyleyen Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın,  bu kredi kaleminin de Bankanın stratejilerine paralel olarak yıllar itibariyle artış gösterdiğini ve bu yıl 1.1 milyar dolar olarak yenilendiğini bildirdi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Bankanın üst yönetimi, sendikasyon kredisine iştirak eden 41 bankanın üst düzey yöneticileri ile imza töreni için Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi. Aydın  törende yaptığı konuşmada, tamamen kendi kaynaklarıyla tasarlayıp uyguladıkları değişim projesi çerçevesinde; dış ticaretin finansmanında da oldukça önemli bir mesafe kaydettiklerini belirterek,  “Özkaynaklarımızla uyumlu ve dengeli bir bilançoyu esas alan finansal yapılanma stratejimiz kapsamında; kaynak yapısını çeşitlendirerek derinleştirmeyi sürdürmekteyiz. Mevduat tabii ki temel finansman kaynağımız olmaya devam edecek. Ancak mevduat dışı kaynaklar yoluyla da maliyet ve uzun vade avantajı sunan fonlama imkanlarından yararlanma stratejimizi de geliştirerek sürdüreceğiz “ dedi.

-“TÜRKİYE’NİN LİDER VE MORAL BANKASI OLMA HEDEFİNİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ SÜRDÜRÜYORUZ”-

Geçen yıl Temmuz ayında ihraç ettikleri 750 milyon dolar tutarındaki 5 yıl vadeli Eurobond ihracı dışında yürüttükleri Orta Vadeli Program dahilinde farklı vadelerde kaynak teminine devam ettiklerini vurgulayan Hüseyin Aydın, şu ifadeleri kullandı:

“Yakın zamanda seküritizasyon yoluyla da orta vadeli kaynak teminini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. İkili anlaşmalar yoluyla kaynak temini fonlama açısından başvurduğumuz diğer araçlar arasında yer almaktadır.  Reel sektörün ihtiyaç duyduğu tüm finansal ürün ve hizmetleri müşterilerimize uygun maliyet, kapsam ve vade koşullarında sağlayarak finansal sektörümüzün gelişmesine katkı sağlamaya devam eden Ziraat Bankası, hem yurt içi hem de yurt dışı bankacılık faaliyetleriyle ülkemizin lider ve moral bankası olmak hedefini gerçekleştirmeyi de sürdürmektedir.”

-ULUSLARARASI BANKALARDAN ZİRAAT BANKASI SENDİKASYONUNA BÜYÜK İLGİ-

Reel sektörün finansmanı için uluslararası kuruluş ve bankalardan sağlanan orta ve uzun vadeli kaynakların yanı sıra dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere 2013 yılından bu yana sendikasyon kredisi temin etmeye de başladıklarını da kaydeden Aydın, bu kredi kaleminin de Bankanın stratejilerine paralel olarak yıllar itibariyle artış gösterdiğini ve bu yıl 1.1 milyar Dolar olarak yenilendiğini bildirdi.

Aydın sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen yıla göre 300 milyon Dolar daha yüksek olan bu tutar, siz değerli muhabirlerimizin gösterdiği 1.3 milyar Dolar tutarındaki büyük ilgi sonucunda geçen yıl alınan sendikasyon kredisine göre yüzde 60’ın üzerinde bir artışı ifade etmektedir. Hedeflerimize uygun olarak 200 milyon dolar karşılığı bir indirime gidilerek nihai tutar 1.1 milyar dolar olarak belirlenmiştir.  Bu tutardaki işlem, 19 ülkeden 41 bankanın 373 milyon dolar ve 666 milyon EUR karşılığı katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Faiz oranı, 364 gün vadeli kısım için LIBOR/EURIBOR 70 baz puan ve 367 gün vadeli kısım için LIBOR/EURIBOR 80 baz puan olup,  maliyet geçen yıla göre 20 baz puana kadar bir düşüş göstermiştir.”

-“GELİŞİM VE PAZAR PAYIMIZDAKİ ARTIŞ SÜRDÜRÜLECEK”-

Hüseyin Aydın, hem fiyat hem de katılımcı banka sayısı açısından başarılı olan bu sendikasyon işlemi ile muhabirlerin; Ziraat Bankası’na, Türkiye Bankacılık sektörü ve dolayısıyla da Türkiye’ye gösterdiği güven ve ilginin arttığını gördükçe memnun olduklarının altını çizerek, “Söz konusu kredi ile dış ticaretin finansmanında daha etkin bir banka olma yolundaki gelişim ve pazar payımızdaki artış sürdürülecektir. Finansal sektörümüzün nihai hedefi; tabii ki verimlilik içinde büyüyerek toplam yatırım ve tasarrufların gayrı safi milli hasılaya oranını artırmaktır. Biz de faaliyetlerimizle, bu amaca ulaşılmasında katkılarımızı sürdürüyor olacağız” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@