Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın: Aktif Toplamımız 271 Milyar Tl'yi Aştı

ANKARA(ANKA) - Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Bankanın 2015 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal verilerini değerlendirdi. Aktif toplamın 271 TL’yi aştığını bildiren Hüseyin Aydın, “Nakdi krediler, ilk çeyrekte yüz

Haberler 07.05.2015, 22:12
Ziraat Bankası Genel Müdürü Aydın: Aktif Toplamımız 271 Milyar Tl'yi Aştı

ANKARA(ANKA) - Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Bankanın 2015 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal verilerini değerlendirdi. Aktif toplamın 271 TL’yi aştığını bildiren Hüseyin Aydın, “Nakdi krediler, ilk çeyrekte yüzde 12 artarak 158 milyar TL büyüklüğe ulaşmıştır. Bireysel kredilerde bu çeyrekte yüzde 6 artış kaydedilmesine karşın kurumsal kredilerdeki artış yüzde 14 seviyesinde gerçekleşmiştir” dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, 2015 Yılı 1. çeyreğine ilişkin gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu. Bankanın 2015 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal verilerini değerlendiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, güçlü finansal yapısının yanı sıra yenilenen, gelişen ve dinamizm kazanan iş modeli ile Ziraat Bankası’nın aktif toplamının, kredi ağırlıklı olmak üzere yılın ilk çeyreği itibariyle yüzde10 oranında artış kaydederek 271 milyar TL’yi aştığını belirtti.

-“KREDİLERİMİZİN BİLANÇO İÇİNDEKİ PAYI İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE ARTIYOR”-

Genel Müdür Aydın, nakdi kredilerin, ilk çeyrekte yüzde 12 artarak 158 milyar TL büyüklüğe ulaştığını bildirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Bireysel kredilerde bu çeyrekte yüzde 6 artış kaydedilmesine karşın kurumsal kredilerdeki artış yüzde 14 seviyesinde gerçekleşmiştir. Ziraat Bankası, önemi gittikçe artmakta olan tarımın, küçük ve orta ölçekli şirketlerin, büyük kurumsal firmaların, altyapı ve enerji alanında büyük projelerin finansmanında önde gelen bankalar arasında yer almayı sürdürmektedir. İlk çeyrek sonu itibariyle; krediler, Bankamız bilançosunun yüzde 58’inden fazlasını oluşturmaktadır. Yaklaşık yüzde 97 olan kredi/mevduat ve yüzde 16 olan sermaye yeterlik rasyoları ile Ziraat Bankası, kredilerin bilanço içindeki payını güvenli bir şekilde artırma kabiliyetine sahip bulunmaktadır. Kredilerdeki artışın sağlıklı bir yapıda olması için kredi süreçlerinin etkinliği artırılarak takipteki krediler rasyosunun sektörün altındaki seyri sürdürülmektedir. Erken uyarı ve etkin tahsilat süreçleriyle, kredi kalitemizin güvenli seviyelerde olması hedefimizi sürdürülebilir kılmaktayız. Takipteki krediler rasyosu yüzde 1.8 seviyesinde bulunmaktadır.”

-“BİLANÇONUN FİNANSMAN KAYNAKLARINI ÇEŞİTLENDİRİYORUZ”-

Bilançonun finansman kaynaklarını çeşitlendirmeyi sürdüren Ziraat Bankası’nın, güçlü mevduat tabanının yanı sıra yurt içi ve yurt dışından farklı kaynakları kullanarak sektörle uyumlu mevduat dışı kaynak yapısına ulaşma hedefinde önemli mesafeler kaydettiğini belirten Hüseyin Aydın, özellikle kobilerin finansmanında, uluslararası finans kurumlarından uygun koşul ve maliyetlerle kaynak teminine devam edildiğini sözlerine ekledi.

Sadece nakdi değil gayrinakdi kredilerin de geliştirilmesine devam edildiğini ve son bir yıllık dönemde Bankanın, döviz kredilerinde dolar bazında yüzde 34 ve gayri nakdi kredilerde ise yüzde 39 artış kaydettiğini ifade eden Hüseyin Aydın, İlk çeyrek sonu itibariyle nakdi ve gayrinakdi kredilerin toplamının yaklaşık 205 milyar TL olarak gerçekleştiğini ve Bankanın dış ticaretteki pazar payını artırmaya devam edeceğini belirtti.

-“ÖZKAYNAK YAPIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ”-

Aydın açıklamasında, “Özkaynakların güçlendirilmesini önemli bir bilanço hedefi olarak belirlemiş olan Bankamız, ilk çeyrek sonu itibariyle sektörde en yüksek özkaynak büyüklüğüne sahip banka olmuştur. Güçlü öz kaynak yapımız ile bilançomuzun hareket kabiliyetini sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz” ifadelerini de kullandı.

-“İLK ÇEYREKTE 19 YENİ ŞUBE AÇTIK”-

Türkiye’nin her ilçesinde bir Ziraat Bankası bulunmasını hedeflediklerini söyleyen Aydın, “Her ne kadar teknolojiye olan yatırımlarımız çerçevesinde, 6.199 adede ulaşan ATM ağına sahip olmayı yeterli görmeyerek hem kaliteyi hem de sayıyı artırmaya, internet ve telefon bankacılığı ile çağrı merkezimizi geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya odaklansak da; hiçbir bankanın olmadığı ilçelerimiz dahil olmak üzere her yerde müşterilerimize ulaşmak ve onların finansal ihtiyaçlarını karşılamak, daha fazla sayıda müşterimizin bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanmalarını sağlamak ana yönetim ilkemizdir. Yılın ilk çeyreğinde 19 yeni şube açılmış olup mevcut şubelerimizin hizmet kalitesini artırmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” dedi.

-“2000 ŞUBELİ BANKA OLMAYA DOĞRU İLERLİYORUZ”-

Şubelerin müşteri odaklı bir yapılanma içerisinde olması ve verimliliğin artırılması için faaliyet göstermeye başlayan operasyon merkezinin işlem türü ve hacim olarak her geçen gün gelişmeye devam ettiğini belirten Hüseyin Aydın, müşteri işlemlerinin şube dışı kanallardan gerçekleşme oranının yüzde 80 seviyesine ulaştığını da sözlerine ekledi. Aydın, “Bu durum, şubelerimizden hizmet almakta olan müşterilerimize daha yüksek hizmet kalitesi ve seviyesi sunmamızı sağlamaktadır. Bu yapılanma ile daha az çalışanı olan butik şubeler ve henüz banka olmayan ilçelerde şubeler açarak orta vadede 2 bin şubeli bir banka olmayı, sürdürülebilir bir verimlilikle sağlamış olacağız.  Yurtiçinde 1.701 hizmet noktasında bu amacımızı gerçekleştirmek için çalışırken müşterilerimizin bulunduğu coğrafyalarda onlara daha etkin hizmet vermek üzere yurtdışında geliştirmeyi hedeflediğimiz hizmet ağımız bulunmaktadır. Yurtdışında ortaklık veya şube olarak 16 ülkede 84 noktada hizmet vermekteyiz. Bu hizmet ağının geliştirilmesi için çalışırken yeni şube ve ortaklıklar ile yaygınlığı artırmayı sürdürüyoruz.  Azerbaycan’da Azer-Türk Bank’ta ortaklığımız devam ederken, tamamı Bankamıza ait olmak üzere yeni bir bankayı yılın 2. çeyreği sonunda faaliyete geçirmeyi hedeflemekteyiz. Kosova Cumhuriyet’inde şube ve Karadağ Cumhuriyeti’nde banka açmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz” diyerek açıklamalarını sürdürdü.

-“ÖNCE KATILIM BANKASI, SONRASINDA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI AÇILACAK”-

Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Mayıs ayı sonu itibariyle, Ziraat Katılım Bankası’nın faaliyete başlamasının ardından gayrimenkul yatırım ortaklığı (GYO) için de çalışmaların başlayacağının altını çizdi. Aydın sözlerine şöyle son verdi:

“Yurtiçinde ve yurtdışında ülkemizin en yaygın hizmet ağı, geliştirilmekte olan ürün çeşitliliği ve şube dışı kanalları ile hizmet vermekte olan Ziraat Bankası, böylece müşterilerinin her türlü finansal ihtiyaçlarını her yerde etkin şekilde karşılayan bir yapıyı sağlamak konusunda önemli bir mesafe kaydetmiş olacaktır.  Verimlilik odaklı olarak gelişmeye devam eden Ziraat Bankası, ülkemizin en önemli kurumlarından biri olarak müşterileri ile birlikte büyümeye ve ekonomiye olan katkısını artırmaya devam etmektedir.  Bankamız, müşteri odaklı yaklaşım ile hem iş modelini hem de bilançosunu geliştirmektedir. Bu topraklar için daha fazlasını sunmaya yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.” (ANKA)

(AR/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@