Zamlı SSK'lı, Bağkur'lu, Emekli Maaş Tablosu 2021! Aylıklar Yükselecek

Emekli maaşlarına önümüzdeki dönemde zam yapılacak. Enflasyon oranlarının belirleyici olacağı zam oranlarında ilk ÜÇ aylık tablo belli oldu. Emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarına dair son oranlar ile uzman beklentileri haberimizde.

Zamlı SSK'lı, Bağkur'lu, Emekli Maaş Tablosu 2021! Aylıklar Yükselecek

Emekli vatandaşların maaşlarına Temmuz 2021 döneminde yeni zam yapılacak. Gıda fiyatları başta olmak temel ihtiyaç ürünlerinde yaşanan fiyat artışlarının zorladığı emekli vatandaşlar maaşların ne kadar artacağını şimdiden merak ediyorlar. Kamu Gündemi olarak bizlerde emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranlarıan ilişkin son verileri derledik. İşte SSK, Bağkur, Emekli Sandığı kapsamından emekli olanlar için muhtemel zam oranları. 

EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

Bilindiği üzere emekli vatandaşların maaşlarına yılda iki defa zam yapılıyor. Birinci zam dönemi yıl başı olurken ikinci zam dönemi yıl ortası oluyor. Ocak ve Temmuz aylarında maaş zammı alan emekliler için ise zam oranı farklı hesaplama formülleri ile belirleniyor. Bu formüller emekli sandığı kapsamında emekli olanlar ile SSK ve Bağkur'dan emekli olanlar için ayrı ayrı uygulanıyor. 

Emekli Sandığı Emeklileri

Emekli sandığından emeklilik hakkı elde edenler için emeklilik formülü iki ayrı veri üzerinden hesaplanır. Birincisi toplu iş sözleşmesi kapsamında sağlanan net zam oranı ikincisi ise enflasyon farkı. Bu iki verinin toplamı ise 6 aylık maaş zam oranını verir. 

SSK ve Bağlır Emeklilikleri

SSK veya Bağkur kapsamından emekli olanlar ise tek veri üzerinden maaş zammı alırlar. SSK ve Bağkur emeklilerinin 6 aylık maaş zammı hesaplamarı doğrudan enflasyon oranına göre yapılır. Enflasyon oranı ne kadar ise zam oranı okadar olur. 

İŞTE MUHTEMEL ZAM ORANLARI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) son olarak mart ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Her ayın 3. günü açıklanan rakamların ardından yılın ilk 3 ayında oluşan enflasyon oranı yüzde 3.71 oranında oldu. SSK ve Bağkur emeklileri için 3 aylık maaş zammı yüzde 3.71 olurken memur emeklileri için enflasyon fark zammı da yüzde 0.71 oldu. Ancan bu verilere önümüzdeki 3 aylık sürecin enllasyon verileri de eklenecek. 

Ancak 6 aylık beklenti için uzmanlar yüzde 6 zam oranı üzerinde duruyorlar. Eğer bu beklenti gerçekleşirse 1500 TL maaş alan bir emeklinin zamlı maaşı 1590 TL olacak. Maaşı 2000 TL olan bir emeklinin maaşı 2120 TL olacak. Maaşı 2500 TL olan bir emeklinin maaşı ise 2650 TL olacak. 

Yorumlar (2)
Zeki koksaldı 2 hafta önce
En düşük emekli maaşının 2000 TL olması lazım yoksa kötüye gidiyoruz bırakın enflasyon Man Files verişini Ya adam gibi şu maaşlara bir zam yapın 1500 lira alıyoruz en düşük emekli maaşının 2.000 TL'nin altında olmaması lazım Bu nedir ya Bu ne iştir ya Aynı vasıflara sahip olan kişiler asgari ücretten emekli olmuş kişiler kimi 2400 2500 alıyor kimi 1500 lira alıyor onu da zam alamıyor 1500 olana kadar hala bizim maaşımız 1300 Bilmem küsür liraya ama 1500 alıyoruz hükümet 1500 dedi 1500 en düşük emekli maaşının 2000 TL olması lazım 2000 TL'nin altındaki bir maaş Hiç maaş değil vAllahi Hakkımı Helal Etmiyorum artı Oy zamanı da görüşeceğiz bakacağız El mi yaman yoksa emekliler mi yaman bu emeklilere hiç göz önüne almıyorlar yok 3.1 yok 4.1 yok 6.1 Bu ne ya Bu ne iştir ya yazıklar olsun ya
Burak yalçın 2 hafta önce
Bu zamlar emeklinin yüzünü güldürecek zamlar değil milletin cebi boş

Gelişmelerden Haberdar Olun

@