Yurtdışında Yaşamaya Olan İlgi Artıyor!

Dünya globalleştikçe ülkeler arasındaki sınırlar daha görünmez hale geliyor ve tüm dünyada gençlerin dünyayı keşfetme arzusu artıyor.

Ekonomi 09.08.2020, 23:16
Yurtdışında Yaşamaya Olan İlgi Artıyor!

Dünya globalleştikçe ülkeler arasındaki sınırlar daha görünmez hale geliyor ve tüm dünyada gençlerin dünyayı keşfetme arzusu artıyor. Türkiye’de ise bu durum diğer birçok ülkeye kıyasla çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’de yaşayan gençlerin imkan buldukları takdirde Batı ülkelerine göç etmek istediklerini ortaya koyuyor.

Peki yurtdışında yaşamaya olan ilginin artmasının altında yatan sebepler neler ve gençlerin bu isteği gerçekçi görünüyor mu? Öncelikle artan talep tarafını biraz daha açıklayalım.

Türkiye’deki X kuşağı uzun yıllar bir işte çalışmaktan oldukça memnunken ve elinde olan imkanlarla mutlu olmaya çabalarken Y kuşağı tam bir geçiş kuşağı haline geldi. Yani hayatta daha fazlasını isteyen, sık iş değiştiren ve geleceğe daha umutsuz bakan bir kuşak. Bunun önemli sebeplerinden biri de tabii ki globalleşen dünyada internetin önce evlere sonra ceplere girmesi oldu. Artık herkes dünyayı cebinden takip edebiliyor ve farklı ülkelerde yaşayan yaşıtlarıyla kendilerini kıyaslayabilir hale geldi. Bu durum Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler için bir sorun oluşturdu. Gençler daha fazlasını istiyor ve elindekiyle mutlu olmuyor, çünkü daha fazlası olabildiğini herhangi bir yere gitmesine bile gerek kalmadan avcunun içinden görebiliyordu.

Z kuşağına geldiğimizde karşımıza daha da korkusuz, dünyayı keşfetme isteğiyle dolu ve her şeyi çok daha hızlı gerçekleştirmek isteyen gençler çıktı. X kuşağı Y kuşağının tahammülsüzlüğünden şikayet ederken bilgiye saniyesinde Google’dan ulaşabilen ve bu bilginin neredeyse içine doğan Z kuşağıyla işler bambaşka bir noktaya gitti.

Türkiye Özelinde Yurtdışına Olan İlginin Sebepleri

Türkiye gibi birçok gelişmekte olan ülkede gençler için durum benzer olsa da Türkiye’nin son yıllarda karşılaştığı ekonomik sıkıntılar yurtdışında yaşama olan ilginin ülkede daha da canlanmasına sebep oldu. Burada iş bulmakta zorlanan gençler için yurtdışında birçok ülke daha da cazip gelmeye başladı. Burada öne çıkan ülkeler ise Avrupa başta olmak üzere Amerika ve Kanada gibi ülkeler oluyor.

Yurtdışında İş Kuran Türkler

Bu durumu sadece gençler arasında bir trend olarak düşünmek de durumu tam anlamıyla idrak etmeyi zorlaştırabilir. İstatistiklere göre Ankara Anlaşması’yla İngiltere’ye gitmek için yapılan başvurular son 10 senede yüzde 6000 arttı. Bu inanılmaz bir oran! Yani yurtdışında iş kurabileceğine inanan, demek oluyor ki maddi gücüne güvenen Türkler de yüzünü yurtdışına çevirmiş durumda.

Bir Türk için Yurtdışında Yaşam Kolay Mı?

Az önce de bahsettiğimiz gibi yıllar ilerledikçe her şeye daha hızlı ulaşmak isteyen gençler için aslında yurtdışında yaşam gözüktüğü kadar da toz pembe değil. Yurtdışına daha önce tatil amaçlı gitmiş kişiler için orada yaşamak denince akla gelen hep o tatil günleri oluyor fakat farklı ülkelerde de çalışma hayatı hiç kolay değil. Özellikle Türkiye’nin iş yapma tarzına alışan bir kişi için yurtdışında çalışmak özellikle Batı Avrupa ve Amerika gibi ülkelere adapte olmak ilk yıllarda kolay olmayacaktır.

Bunun yanında yurtdışına gidip sonradan ülkeye geri dönenlerin bahsettiği konuların başında yalnızlık faktörü de geliyor. Ailesiyle yurtdışına gidenler için bile oldukça daralan bir sosyal çevre ve Türkiye’deki arkadaşları ailesine karşı özlem de aşılması zor bir soruna dönüşebiliyor. Aklınıza hiç gelmeyecek sorunlar da her zaman ortaya çıkabiliyor. Almanya’dan Türkiye’ye para göndermek bile araştırmanız gereken bir konuya dönüşebiliyor.

Tabii ki bunların yanında yurtdışına taşınarak çok mutlu olan birçok insan da var. Bu noktada vurgulamak istediğimiz taşınmadan önce düşünmeniz gereken birçok şey olduğunu unutmayın. Yurtdışına taşınmak gözüktüğü kadar kolay bir konu değil.

Yurtdışında Türkler Nasıl İşlerde Çalışıyor?

Farklı bir ülkeye gitmek isteyen biri için mesleğinin yurtdışında da geçerliliği olması önemli bir konu. Örneğin avukatlık gibi bir mesleği farklı bir ülkede sürdürmek çok zor olacaktır. Buna karşın bilgisayar mühendisliği, yazılımcılık gibi tamamen bilgisayara dayalı işlerde ise durum kolaylaşıyor. Yani gençler bu süreçte eğitim hayatını da buna göre yönlendirebilirse işleri daha da kolaylaşıyor.

Aynı zamanda yurtdışında artan Türk nüfusuyla birlikte bazı firmalar müşterileri için Türkçe bilen eleman aramaya da başlıyor. Bu da yurtdışına taşınmak isteyenler için farklı bir kapı açıyor.

Çifte Vatandaşların Avantajı Büyük!

Bulgaristan gibi bir Avrupa Birliği ülkesinden de vatandaşlığı bulunan Türklerin yurtdışına taşınabilmek konusunda avantajı çok daha büyük. Bir Avrupa Birliği ülkesinde çalışmak için Türk vatandaşlarının çalışma iznine ihtiyacı var. Bu noktada sizinle çalışmak isteyen şirketin uğraşması gereken çeşitli bürokratik işlemler oluyor. Buna karşın çifte vatandaşlar için durum değişiyor. Bulgaristan vatandaşlığı olan bir Türk Avrupa’da tıpkı Türkiye’de bir işe başlama kolaylığıyla yeni bir işe girebiliyor.

Özetle yurtdışında yaşamaya ilgi artarken yurtdışında taşınmanın şartları mesleklere ve kişinin durumuna göre oldukça değişiyor. Bu konuyu etraflıca değerlendirirken Yurtdışındaki Türklere hitap eden Yurtdışındayız gibi kaynaklara da başvurabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@