Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Aylık Yüzde 4.69 Arttı

ANKARA(ANKA) - Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya ...

Haberler 21.09.2015, 10:30
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Aylık Yüzde 4.69 Arttı

ANKARA(ANKA) - Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 4.69, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.20, on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5.31 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ağustos ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksini açıkladı. Türkiye sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 4.69 artış, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 12.92 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12.20 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 5.31 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 4.74 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 4.69 artış olarak gerçekleşti.

-EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ KAĞIT VE KAĞIT ÜRÜNLERİNDE GERÇEKLEŞTİ-

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler; yüzde 7.15 ile kağıt ve kağıt ürünleri, yüzde 7.04 ile motorlu kara taşıtları, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork), yüzde 6.18 ile diğer ulaşım araçlar oldu. Buna karşılık yüzde 3.51 ile kok ve rafine petrol ürünleri de bir önceki aya göre endeksin en fazla düşüş gösterdiği alt sektör oldu.

-ANA SANAYİ GRUPLARINDA EN YÜKSEK AYLIK ARTIŞ SERMAYE MALLARINDA GERÇEKLEŞTİ-

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Ağustos ayında en yüksek aylık artış sermaye mallarında ve yıllık artış da dayanıksız tüketim mallarında gerçekleşti. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@