Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Aylık Yüzde 2,07 Düştü

ANKARA(ANKA) - Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya g&o...

Haberler 20.11.2015, 10:15
Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi Aylık Yüzde 2,07 Düştü

ANKARA(ANKA) - Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,07 düşüş, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,17 artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ekim ayı Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksini açıkladı. Buna göre, Türkiye sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2015 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 2,07 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 14,93 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,17 artış ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 6,54 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,31 düşüş, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 2,09 düşüş olarak gerçekleşti.

-EN YÜKSEK AYLIK DÜŞÜŞ BİLGİSAYARLAR İLE ELEKTRONİK ÜRÜNLERİNDE GERÇEKLEŞTİ-

Bir önceki aya göre endekslerin en fazla düşüş gösterdiği alt sektörler; yüzde 6.22 ile bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler, yüzde 3.75 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, yüzde 3.57 ile kok ve rafine petrol ürünleri alt sektörleri oldu. Buna karşılık yüzde 0.99 ile diğer mamul eşyalar ve yüzde 0.95 ile deri ve ilgili ürünler de bir önceki aya göre endekslerin en fazla artış gösterdiği alt sektörler oldu.

-ANA SANAYİ GRUPLARINDA EN YÜKSEK AYLIK DÜŞÜŞ ENERJİ MALLARINDA GERÇEKLEŞTİ-

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2015 yılı Ekim ayında en yüksek aylık ve yıllık düşüş enerji mallarında gerçekleşti. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@