Yüksek Hızlı Tren Otobüs Bileti Satışlarını Frenledi

24 Temmuz 2014’te hizmete açılan TCDD’nin en büyük projesi Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren Seferleri, Ankara – İstanbul arası otobüs bileti satışlarını yüzde 30 oranında düşürdü. Ankara

Haberler 11.12.2015, 13:04
Yüksek Hızlı Tren Otobüs Bileti Satışlarını Frenledi

ANKARAS(ANKA) - 24 Temmuz 2014’te hizmete açılan TCDD’nin en büyük projesi Ankara – İstanbul Yüksek Hızlı Tren Seferleri, Ankara – İstanbul arası otobüs bileti satışlarını yüzde 30 oranında düşürdü. Biletall.com, iki şehir arasında YHT’den önce ve sonraki 1.5 yıllık dönemleri baz alarak otobüs seferlerindeki kullanım oranlarını karşılaştırdı.

Yeni hızlı trenlerin Ankara – Eskişehir, Ankara – Konya’dan sonra üçüncü projesi olan Ankara – İstanbul hattının yolcu taşımaya başlaması ile birlikte karayolu ulaşımını etkileyip etkilemeyeceği merak konusu olmuştu. Türkiye genelindeki otobüs biletlerinin yüzde 75’inin satışını sağlayan Biletall.com, Ankara – İstanbul hattının faaliyete geçtiği 24 Temmuz 2014 öncesi ve sonrası 1,5 yıllık dönemlerde aynı güzergâhtaki otobüs biletlerinin satışı ile ilgili verileri paylaşarak bu konudaki belirsizliğe nokta koydu.

Ankara – İstanbul YHT seferlerinin başlaması ile birlikte yolcuların tren ve otobüs kullanımı tercihleri hakkında Biletall.com CEO’su Yaşar Çelik, önemli rakamlar açıkladı. Çelik, “Otobüs biletlerinin satışı konusunda ciddi bir veri tabanına sahibiz. Verilere göre, Ankara-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren seferlerine başlamadan önce, Ocak 2013 – 24 Temmuz 2014 tarihleri arasında Ankara-İstanbul seferlerindeki otobüs bileti satışları 3 milyon 83 bin 190 adet iken, 24 Temmuz 2014 – 1 Aralık 2015 tarihleri arasında bu rakam 2 milyon 187 bin 549 adet olarak kaydedildi. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere Ankara-İstanbul güzergâhında otobüs taşımacılığı, yüksek hızlı tren projesine son 18 ayda 895 bin 641 koltuk kaptırdı. Aynı dönemlerde İstanbul – Ankara güzergâhında da durum aynı. YHT’den önce İstanbul – Ankara seferlerinde 3 milyon 215 bin 826 bilet satılmış, YHT faaliyete geçtikten sonra satılan bilet sayısı 2 milyon 195 bin 283’e düşmüş ve ortaya 1 milyon 20 bin 543 adetlik bir fark çıkmıştır” dedi.

-BİLETALL.COM, YIL SONU İÇİN 120 MİLYON TL CİRO HEDEFLİYOR-

Türkiye’de otobüs, uçak ve deniz otobüsü biletlerini bir arada sunan konseptin ilk ve tek yaratıcısı olan Biletall.com, yolculara uçak ve otobüs biletlerini birbirleri ile kıyaslama imkânı da sunuyor. Biletall.com, ayrıca Türkiye'nin önde gelen firmalarına gerçekleştirdiği anlaşmalar ile mobil uygulamalar ve 800’den fazla web sayfasına online bilet satış altyapısı sağlayarak bu alanda büyümesini sürdürüyor. İlk 3 çeyrekte 85 milyon TL ciro elde eden Biletall.com, yıl sonu için 120 milyon TL ciro hedefliyor. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@