Yüksek Faiz Oranları Sonrası Gözler Kamu Bankalarına Çevrildi

Yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle ekonomide ortaya çıkan durgunluk sonrası yüksek faiz oranları dikkat çekiyor. Özellikle toplam aktiflikleri 2,3 trilyon, net karlılıkları ise 15,4 milyar liraya ulaşan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’nın bu dönemde düşük faiz uygulamalarına devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Yüksek Faiz Oranları Sonrası Gözler Kamu Bankalarına Çevrildi
Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasının yankıları sürerken yüzde 19 seviyesine çıkarılan faiz oranlarına karşı destek kamu bankalarından bekleniyor. Pandemi döneminde sağladığı düşük faiz oranına sahip kredileri ile vatandaşın yanında olan kamu bankalarının yüksek faiz oranlarına karşı yeni destek paketi oluşturması için zemin oluştu. 2020 yılında pandemi dönemine rağmen toplam mevduatlarının yüzde 43,4 artış gösterdiği açıklanan kamu bankaları yüksek faiz oranlarına karşı tek çıkış yolu olarak nitelendirildi.

1 Trilyon 521 Milyar Lira Bankacılık Mevduatı Kamu Bankalarına Ait

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan açıklama ile bankacılık sektörüne ilişkin yeni veriler ortaya koyuldu. Bankacılık sektörünün toplam 3 trilyon 490 milyar mevduata sahip olduğunu ortaya koyan BDDK, bu rakamın 1 trilyon 521 milyarlık kısmının kamu bankalarına ait olduğunu açıkladı. Kamu bankalarının pandemi döneminde toplam mevduatlarının yüzde 43,4 artış gösterdiğini BDDK hatırlattı.

Kamu bankalarının 1,7 trilyon değerinde kredi kullandırdığına değinen BDDK, mevut olan paralarının yüzde 25’lik kısmını kredi olarak kullandırdıklarına dikkat çekti. Kamu bankalarının kredi puanlarını 4 ile 6 puan arasında değiştiğini belirten BDDK, özel ve yabancı kaynaklı bankaların kredi puanlarının 10 seviyesine ulaştığını da açıkladı. Faiz puanlarına dikkat çeken BDDK, kamu bankalarının Merkez Bankasının yüksek faiz uygulamalarına karşı düzenleyici olabileceğini ortaya koydu. Yüksek faiz oranlarını gündemden düşürmeyen BDDK, en fazla KOBİ’lerin etkilendiğini belirtti.

Kamu Bankaları Mevduat Gücünü Elinde Tutuyor

Bankacılık sektörüne ait toplam mevduat miktarının 3 trilyon 490 milyar liraya ulaştığını ortaya koyan BDDK, bu rakamın 1 trilyon 521 milyarlık kısmının kamu bankalarına ait olduğunu hatırlattı. Bankacılık sektöründe kamu bankalarının güçlü olduğunu belirten BDDK, 13 mart itibarıyla yabancı bankaların 957,7 milyar 786,3 milyon, özel bankaların ise 1,01 trilyon 881,9 milyar mevduata sahip olduğunu açıkladı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@