Yılda 4200 TL'lik Kazanç! Tek Sistemle Hem Bedava Elektrik Kullanın Hem Fazlasını Satın

Ailelerin en önemli tüketim kalemlerinden biri olan elektrik faturaları için yeni yöntemler bulunuyor. Aileler panel sistemi ile hem kendi elektriklerini üretip fatura ödemiyorlar hemde fazla elektriği satarak para kazanıyorlar.

Yılda 4200 TL'lik Kazanç! Tek Sistemle Hem Bedava Elektrik Kullanın Hem Fazlasını Satın

Yeni dönemde çok sayıda aile tarafından kullanılan panel sistemi yaygınlaşıyor. Evlerine panel sistemi kuran ailelere ekonomik olarak büyük avantaj sağlayabiliyorlar. Güneş enerjisinden yararlanarak elektrik üreten aileler aynı anda iki avantaj birden yakalıyorlar. 

Birincisi her ay ödenen elektrik faturalarından kurtuluyorlar hemde aylık fazla üretilen elektriği satarak ek kazanç elde ediyorlar. Peki bu sistem nasıl işliyor? Evine bu sistemi kurmak isteyenler nasıl bir yol izleyecekler? Posta Gazetesi'nden Hülya Çaylak'ın haberinin detayları. 

ELEKTRİK KULLANIMINDA YENİ DÖNEM

Güneş enerji sistemi vatandaşlara çok önemli avantajlar sağlıyor. Ayrıca maliyet oranları da geçmiş yıllara oranla düşmüş durumda. Uluslararası Enerji Ajansı’nın 2020 Enerji Görünümü Raporu’na göre, 10 yıl öncesine kıyasla bugün güneş enerjisi yatırım maliyeti 5 kat azalmış durumda. Ayrıca Türkiye genelinde güneş enerji kullanımı daha da yaygınlaşıyor.

Son verilere göre güneş enerji sistemlerine toplam yatırım büyüklüğü de 6 milyar dolara ulaştı.Türkiye’de 10 yıllık geçmişi olan güneş enerjisi sektörünün, 2014’te 40 megavatlık kurulu gücü bulunuyordu. 2021 itibarıyla bu güç yaklaşık 7 bin megavata ulaşmış durumda. Ayrıca bu alanda 2023 ve 2030 yılı hedefleri bulunuyor. Bu süreç içerisinde sektörün her yıl yüzde 10 oranında büyümesi bekleniyor. 

HANELERDE GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİ KULLANIMI

Yukarıda yer alan verilerden en önemlisi maliyetlerin azalmış olması. Aileler maliyetlerin azalmasıyla birlikte bu alana yöneldiler. Kendi evlerine güneş enerjisi kurmak isteyenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. 2013 yılında uygulamaya giren Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği kapsamında aileler hem kendi elektriklerini üretebiliyorlar hemde fazla elektriği satabiliyorlar. Satış işlemleri şebeke üzerinden dağıtım şirketine doğrudan yapılabiliyor. 

ELEKTRİK ÜRETMEK İSTEYENLER İÇİN ADIM ADIM TÜM İŞLEMLER

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Halil Demirdağ kendi elektriğini üretmek isteyen vatandaşların nasıl bir süreç izleyeceklerine dair açıklamalarda bulundu. Vatandaşların yapacakları işlemlere dair bilgi veren Halil Demirdağ, şu bilgileri verdi. 

“Güneş enerjisi santrali (GES) kurmak istediğiniz yerin, bağlı olduğu dağıtım şirketine başvuru yapılması gerekiyor. Bu işe başlarken, güncel elektrik faturası, çatının ölçüleri, çatının birkaç fotoğrafı ve konum (açık adres) gibi bilgiler talep ediliyor. Elektrik üretmek için sadece panel, inverter/ evirici ve bağlantı elemanları yeterli olur. Elektriği satın aldığınız dağıtım şirketinin internet sayfasında bulunan başvuru evraklarını doldurup yine dağıtım şirketine göndermeniz yeterli.”

MALİYET HESAPLARI - ÜRETİM, SATIŞ, KENDİNİ AMORTİ ETME SÜRESİ

100 metrekarelik bir ev için örnek veren Halil Demirdağ bölgesel etmenlere bağlı olarak bu büyüklükteki bir çatı için 5500 TL ile 8000 TL arasında enerji sistemi kurulabileceğini söyledi. Bu yatırımın ise kendisini ortalama 6 yıl ile 10 yıl arasında kendi parasını amorti edeceğini ifade etti. 

4200 TL Tasarruf

Demirdağ güneş enerjisi sistemlerine ilişkin konuşmasını ise yapılacak tasarruf tutarına dair bilgi vererek tamamladı. Demirdağ konuşmasında “Marmara Bölgesi’nde yer alan bir yapıdan ilerlersek; 100 metrekarelik bir eve 5 kWp’lik bir sistem kurduğumuzda yıllık 4.200 TL tasarruf sağlanır. Enerji üretimi müsaadeleri elektrik dağıtım şirketleri veya OSB’lerden temin edilebilir." açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@