Yeni Yapılandırma Takvimi! GSS Prim Borçları Siliniyor Faizler, Cezalar...

GSS prim borcu olanlar için yeni süreç başlıyor. Daha önceki dönemde borcu olanlar için borçların silinmesi, borç silme olanağı olmayanlar için ise ceza ve faizlerin silinmesi mümkün. GSS borcu olanlar için yeni yapılandırma dönemi.

Yeni Yapılandırma Takvimi! GSS Prim Borçları Siliniyor Faizler, Cezalar...

Resmi Gazete'de geçtiğimi günlerde yansıyan düzenleme kapsamında kamuya olan borçların çok önemli bir bölümü yapılandırma kapsamında yer aldı. 

Devlete borcu olan vatandaşlar borcun türü ve kurumuna göre çok özel avantajlardan faydalanabilecekler. Öyle ki vatandaşlara bu dönemde gecikme faizlerinin silinmesinden, uzun vadeli taksitli ödeme seçeneklerine kadar farklı imkanlar sunuluyor. 

KAMU BORÇLARI YAPILANDIRILIYOR

Kısa süre önce uygulamaya giren düzenleme kapsamında 30 nisan 2021 öncesine ait kamuya olan tüm borçlar yapıalndırma kapsamında olacak. Yapılandırma borcu olanlar için 18 taksit olanağı sunulacak. 18 taksit ise 36 ay vadede tamamlanacak. Vatandaşlar borçlarını ödemek için 2 ayda bir ödeme yapacaklar.

Peşin ödeme avantajından yararlanmak isteyenler için de çok önemli bir fırsat sunulacak. Peşin ödeyenler eklenen enflasyon farkının yüzde 90’ığnı da ödemeyecek. Yani borcunu peşin ödeyecek birisi tüm faizlerden kurtulacak ve anaparayı ödeyip borcu bitirebilecek.

GSS PRİM BORCU OLANLARI DA KAPSIYOR

TBMM'de kabul edilen Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile GSS prim borcu olanlar da borçlarını düzenleyebilecek. Peki düzenlemeler hangi avantajları sağlıyor? İşte GSS prim borcu olanlar için adım adım tüm avantajlar. 

Birikmiş Borcu Olup Ödeyenler

Düzenleme ile birikmiş, üzerinde faiz ve ceza binmiş GSS prim borcu olan vatandaşlar bu borçlarını 31 Aralık tarihine kadar ödemeleri durumunda tüm faizler silinecek. Bu vatandaşlar 31 Aralık'a kadar borçlarının ana parasını ödediklerinde yükümlülüklerini yerine getirmiş olacaklar.

Bir Örnekle GSS Prim Borcu Yapılandırma

GSS prim borcu olanlar için durumu bir örnekle açıklayalım. 3.000 TL GSS prim borcu olup 2.000 TL'de ceza eklenmiş olan bir vatandaşın normal şartlar altında ödemesi gereken rakam 5.000 TL. Ancak bu yapılandırma döneminde anapara olan 3.000 TL'yi ödemesi durumunda borcun tamamı silinecek. Taksitli ödeme seçeneğinde ise taktit tutarına göre borç üzerinde yüzde 1,09 ile yüzde 1.27 arasında bir fark uygulanacak. Vatandaşlar istemeleri durumunda 36 aya kadar taksit seçeneğinden faydalanabilecekler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@