Yayla domatesi üreticinin yüzünü güldürdü

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ (Mersin), () - MERSİN'in Erdemli İlçesi'nin yayla mahallelerinde yetiştirilen domates hasadı başladı. Domatesinin kilosunun 1.20 TL'den alıcı bulması, üreticinin yüzünü güldürdü. Erdemli Ziraat Odası Başkanı...

Haberler 01.09.2016, 13:56 01.09.2016, 23:28
Yayla domatesi üreticinin yüzünü güldürdü

Mehmet DOĞANER/ERDEMLİ (Mersin), () - MERSİN'in Erdemli İlçesi'nin yayla mahallelerinde yetiştirilen domates hasadı başladı. Domatesinin kilosunun 1.20 TL'den alıcı bulması, üreticinin yüzünü güldürdü.
Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, beraberinde Ziraat Odası Meclis Başkanı Ahmet Çalışkaner ile birlikte ilçeye bağlı Küstülü Mahallesi'nde domates hasadına katıldı. Üreticilerle sohbet eden Şahin, ilçe genelinde bu yıl 10 bin dönüm arazide 120 bin ton domates rekoltesinin beklenildiğini söyledi. Şahin, geçen yıl aynı dönemde üretilen domateslerin 50 kuruşa alıcı bulamadığını ancak bu yıl aynı dönemde domatesin dalında 1 lira 20 kuruştan alıcı bulmasının çiftçiyi mutlu ettiğini belirtti.

'TALEBİ KARŞILAMAKTA ZORLANIYORUZ'
Erdemli'den Suudi Arabistan, Romanya, Bulgaristan, İsrail ve Rusya'ya domates ihracatının yapıldığını kaydeden Şahin, "Suudi Arabistan'ın 40 bin ton domates, 40 bin ton da limon ithal etmek istemesi üreticilerimiz adına güzel gelişme. Öyle ki yaylalarda açıkta ve seralarda yetiştirilen domatesler daha kızarmadan dalında alıcı buluyor. Talep fazla ancak ürünler daha tam yetişmediği için talebi karşılamakta zorlanılıyor. Fiyatın 1 lira 20 kuruş seviyesinde olması da yüzleri güldürüyor. Temennimiz fiyatların daha güzel olmasıdır" diye konuştu.
Domates üreticilerinden Hakkı Yıldırım da bu yıl hem kalitenin hem de rekoltenin iyi olduğunu belirterek, "Geçen yıl zor şartlar altında ürettiğimiz domatesleri 50 kuruşa dahi satamadık ve dalında çürüdü. Bu yıl ise aynı dönemde 1 lira 20 ile 40 kuruş arasında alıcı bulunuyor. Geçen yıl yaptığımız masrafı karşılayamamıştık ancak bu yıl sezon iyi başladı. Temennimiz fiyat böyle devam eder" dedi.

FOTOĞRAFLI

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@