Yaşlı Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur? Yaşlı Bakım Ücreti 2021

Yaşlı bakım parası için başvuru yapmak isteyen kişilerin, ikamet ettikleri şehrin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gitmeleri gerekir. Yaşlı bakım parası alabilmek için yapılan başvurunun bazı şartları ve aşamaları bulunur. Kişilerin başvuru yapmaya gitmeden önce bu aşamaları tamamlaması gerekir.

Yaşlı Bakım Parası İçin Nereye Başvurulur? Yaşlı Bakım Ücreti 2021

Yaşlı bakım parası için başvuru yapmak isteyen kişilerin, ikamet ettikleri şehrin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gitmeleri gerekir. Yaşlı bakım parası alabilmek için yapılan başvurunun bazı şartları ve aşamaları bulunur. Kişilerin başvuru yapmaya gitmeden önce bu aşamaları tamamlaması gerekir.

Yaşlı Bakım Parası Kimleri Kapsar?

Yaşlı bakım parasını kapsayan kişiler için birkaç özellik bulunmaktadır. Bireyin muhtaç durumda olması ya da engel durumunun söz konusu olması gibi seçenekler bu konuda yaşlı bakım parası için tek başına başvuru yapmayı sağlamaz. Yaşlı bakım parası almak isteyen kişilerin öncelikle 65 yaş üzeri olması gerekir. Yaşlılığı sebebi ile kendini geçindirebilecek bir işte çalışamaması ve bir gelirinin olmaması gerekir.

Yaşlılık maaşına başvurmak isteyen bireylerin daha öncesinde farklı bir kurumdan farklı bir sebep için maaş, yardım alıyor olmaması da gerekir. Yine kişinin herhangi bir kurumda Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışmıyor olması şarttır. Aksi halde yardım talebinde bulunması mümkün değildir. Yaşlılık maaş almak isteyen 65 yaş ve üzeri kişinin birlikte yaşadığı bireylerin de maaşlarının toplamının asgari ücretin üçte birini geçmemesi gerekir.

Yaşlı Bakım Parası Başvuru Koşulları Nelerdir?

Yaşlı bakım parasına başvuru şartları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafınca belirlenmiştir. Bu koşulları şu şekilde açıklanmıştır:

  • Yaşlı bakım parası ödenebilmesi için hastaneden alınan kurul raporunca engel teşkil durumunun %40 ve üzeri olması gerekir. Bu engel durumu ile birlikte kişinin bakıma muhtaç olduğunu gösteren ağır engelli ifadesinin de işaretlenmiş olması şarttır.
  • Yaşlı kişinin bakımı sağlanması için ödenecek para için bireyin gün içerisinde minimum koşullar içerisinde 8 saat ya da daha fazla zaman zarfında bakılıyor olması gerekir.
  • Yaşlılık yardımı alacak kişi için hane haklı gelirinin toplamının asgari ücretin üçte ikisi ölçüsünden fazla olması şarttır.

Yaşlı Bakım Parası Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Hangileridir?

Yaşlı bakım parasına başvurmak için gereken belgeler şu şekilde sıralanır:

  • 65 yaş ve üzeri kişinin kimlik kartı fotokopisi
  • Yaşlı kişiye bakıcı olarak görünen kişinin kimlik kartı fotokopisi
  • Devlet hastanelerinden alınması gereken engel kurul raporu ve raporun fotokopisi
  • 65 yaş ve üzeri kişiye ait 2 tane vesikalık fotoğraf
  • 65 yaş ve üzeri kişi için vasi durumunda ki kişinin mahkeme kararı

Yaşlı Bakım Ücreti Ne Kadardır?

Yaşlı bakımının ücreti her yıl değişiklik gösterir. 65 yaş ve üzeri kimseye bakım hizmeti sağlayan bireylere ödenen maaş için de bu yıl itibari ile değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik geçen yıla oran ile %8,36 zam olarak açıklanmıştır. Bu duruma göre 2021 yılı itibari ile yaşlı bakımı ücreti 1.658,19 TL olarak belirlenmiştir. Gerekli koşulları hem yaşlı kişi için hem de bakım için karşılayan kişiler başvurularını gerçekleştirerek sürece dahil olabilirler.

Diğer Sosyal Hizmetler Nelerdir?

Devletin sağladığı diğer sosyal hizmetler ise yaşlı vatandaşın bakımında da sözü geçen, engel teşkil eden durumunlar içerisinde ki bireyler için olan engelli bakım parasıdır. Engel sahibi bireyler 65 yaşının üzerinde değil ya da doldurmamış ise engel durumlarının seviyesine bağlı olarak devletin sosyal hizmetlerinden maaş talebinde bulunabilirler. Bu gibi durumlarda da gereklilikler söz konusudur. Ayrıca engel durumun seviyesi yine belirlenen devlet hastanelerinde ki sağlık heyetleri ile ispat altına alınmalıdır.

Bu bahsi geçen yaşlı bakım parası gibi engelli bakım parasının da şartları yerine getirildiğinde kişi hem belirli aralıklarla kendisi için hem de engel sahibinin bakımını karşılan bireye maaş alabilir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@