Yasaklar Sonrası Tam Açılmada İş Kuracaklara Devlet Desteği

Sağlık Bakanı Koca son yapmış olduğu açıklamasında Haziran ayında 20 yaş üzeri herkesin aşılanmasının hedeflendiğini vurguladı. Bu süreçte iş kurmak isteyenler için ise bazı devlet destekleri var. İş kuracaklara sağlanan devlet destekleri ve tutarları Kamu Gündemi'nde.

Yasaklar Sonrası Tam Açılmada İş Kuracaklara Devlet Desteği

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kendi işini kuracak olan vatandaşlara çeşitli devlet destekleri sağlıyor. Bu desteklerin neler olduğunu, nasıl alınağını adım adım aktarıyoruz. 

İŞ KURACAKLARA DEVLET DESTEKLERİ

İş kurma hazırlığında olanlar için devam eden ve yeni başlayacak devlet destekleri bulunuyor. Bu destekler doğrudan para yardımı yada çalışam aşamasında sağlanan maliyet alanında olabiliyor. 3 kurum tarafından vatandaşlara verilen bu destekler şunlar.

* SGK - genç girişimcilere prim desteği sağlıyor. 

* Maliye Bakanlığı - genç girişimcilere gelir vergisi desteği sağlıyor.

* KOSGEB - girişimcilere 65.000 TL'ye varan destek sağlıyor. 

BU DESTEKLER NASIL ALINIR?

Maliye Bakanlığı genç girişimcilere destek sağlayan kurumların başında geliyor. Bakanlık belli bir yaş şartı ve özel koşullarla genç girişimcilere vergi desteği sağlıyor. Destek belli bir tutara kadar olan gelire kadar vergiden muaf tutulması ile sağlanıyor. Maliye Bakanlığı belli bir süre devam edecek destek kapsamında, 75 bin TL'ye kadar olan gelirleri için vergi almıyor. 29 yaşından önce gerekli diğer koşulları sağlayarak kendi işini kuran gençlere Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan bu destek ise yılda 16 bin TL'ye kadar kazanç sağlamakta.

Sosyal Güvenlik Kurumu'da yeni ve genç girişimcilere destek sağlıyor. Bilindiği üzere kendi işyerini açan vatandaşlar SGK'ya aylık Bağkur primi öderler. Ödemeler ödenecek prim tutarına göre değişirken asgari tutar 1000 TL'den biraz fazladır. Sosyal Güvenlik Kurumu yine genç olan ve diğer tüm şartları sağlayan vatandaşlara iş kurmaları durumunda ek destek sağlar. Destek tutarı bir yıllık olur. Prim ödemelerini almayan SGK'ya işverene bir yılda ortalama 13 bin TL destek sağlar. 

KOSGEB DESTEKLERİ

KOSGEB ise Genel Girişimcilik Desteği kapsamında 65 bin TL'ye destek sağlar. Kendi işini kuracak olan vatandaşlar gerekli prosedürü izlediklerinde KOSGEB desteklerinden faydalanırlar. Kuruluş desteğinden performans desteğine kadar sağlanan destekleri almak için izlenecek yol şu şekilde.

Vatandaşlar öncelikle KOSGEB'e sertifika başvurusunda bulunacaklar. Sertifika başvurusunun ardından online yada örgün kursa katılacak adaylar sertifikalarını alacaklar. Sertifikalarını alan vatandaşlar daha sonra kendi projelerini KOSGEB'e sunacaklar. KOSGEB'in projeyi onaylaması durumunda işverenler destek ödemesi alabilecekler. Geleneksel Girişimcilik Destekleri kapsamında sağlanan bu desteklerin ilki kuruluş alamasında verilir. KOSGEB kuruluş aşamasında 5000 TL destek sağlar. Bunun dışında birinci performans ve ikinci performans destekleri ile bu rakam 65 bin TL'ye kadar uzanır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@