Yasak Sona Eriyor İşveren İşçi Çıkarabilecek! İşsizlere Sağlanan Devlet Destekleri

Devlet işinden çıkarılan, işsiz kalan tüm kadın ve erkek çalışanlara bazı haklar sağlıyor. İşinden çıkarılanların başvuruda bulunabileceği devlet destekleri ve bu desteklere dair başvuru süreleri, kullanım süreleri Kamu Gündemi sitemizde. Haziran ayı sonunda sona erecek işçi çıkarma yasağı öncesi tüm çalışanların bilmesi gereken destekler.

Yasak Sona Eriyor İşveren İşçi Çıkarabilecek! İşsizlere Sağlanan Devlet Destekleri

Pandemi sürecinin ekonomik etkileri kapsamında çok sayıda vatandaş işinden oldu. Ayrıca tam açılma süreci ile birlikte haziran ayının sonunda işten çıkarma yasağı da sona erecek. Bazı firmaların yaz döneminde işten çıkarma yasağının sona ermesinin ardından personel çıkarma planları olabilir. 

Bu süreçte yaşanabilecek her türlü olumsuzluğa karşı ve şuanda işinden olan vatandaşlar için devlet tarafından sağlanan destekleri derledik. İşte işinden olanlar için sağlanan tüm destekler ve yapılan ödemeler ile şartlar. 

İŞİNDEN OLANLARA SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ

İşinden olan vatandaşlar için sağlanan en önemli desteklerin başından işsizlik ödeneği geliyor. İşsizlik ödeneğinin nasıl ve hangi koşullar ile alınacağı tüm çalışanlar için en önemli meselelerin başında yer alıyor. Çalışanlar işsizlik maaşı konusunda tüm ayrıntıları bilmeliler. 

İşsizlik maaşı ödemesi alacak olan vatandaşlar ilk önce işinden kendi rızası dışında çıkarılmalı. Ancak burada bazı özel durumlar var. Eğer çalışan haklı ve kanıtlanabilir bir nedenden dolayı istifa ederek işinden ayrılmışsa hem kıdem tazminatı hemde işsizlik maaşı alabilir. Bu süreçte uygulanacak prosedürlere çok dikkat edilmeli. 

İşyerinin iflas etmesi, hakı nedenlerden dolayı istifa yada işten çıkarılma gibi nedenlerden işinden olanların ilk dikkat edecekleri nokta prim ve gün şartı. 

Çalışan işinden olmadan önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak zorunda. Bunun dışında çalışanın işinden olmadan önceki üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması da gerekiyor. Bu şartları sağlayanlar işsizlik maaşı ödeneği için başvuruda bulunabilirler. İşsizlik maaşı ödeneği başvuruları işten çıkarıldıktan 30 gün içinde yapılmalı. 

10 Ay Ödeniyor

İşsizlik maaşı ödemesi 6 ay, 8 ay yada 10 ay süreyle ödenir. 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün, 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün, 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün işsizlik maaşı ödenir. 

DİĞER DESTEKLER

İşsizlik maaşının dışında sağlanan diğer desteklerin başında halen ücretesiz çalışma ödeneği geliyor. Kısa süre içinde başvuruları durdurulan ancak daha sonra yeniden başvuru alınan kısa çalışma ödeneği bu süreçte çalışanların en önemli desteklerinden biri. 

Kısa çalışma ödeneği desteğinde işverenler ücretsiz izine çıkardıkları personellere ödeme yapmazlar bu personeller için devlet aylık belli bir tutarda destek sağlar. Haziran ayı içinde sağlanan desteğin Temmuz ve Ağustos dönemleri için uzatılıp uzatılmayacağı bilinmiyor. 

İŞİNDEN OLANLARA NAKİT DESTEKLER VAR MI?

İşinden olup başka geliri olmayanlar devletten 1100 TL pandemi destek parası alabilirler. Ancak bu ödeme işsizlik maaşı alınırken ödenmez. Ayrıca sosyal güvencesi olanlar, aylık hane geliri yüksek olanlar da pandemi yardım parası alamazlar. 1100 TL ödeme almak isteyenler başvurularını e-Devlet'ten yapabilirler. 

Bir diğer destek ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından sağlanır. İlçelerde yer alan SYDV'lere başvuru yapan vatandaşlar nakdi yardım yada gıda yardımı ile yakacak yardımı talebinde bulunabilirler. Bu destekler ek koşulların sağlanması ile ödenir. 

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@