Yargıtay Nafaka Kararını Bozdu! Eşine Salak Diyen Kadına Nafaka Yok

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kendisine gelen bir boşanma davasını değerlendirdi. Eşine alak mısın, sen erkek misin, bana karışamazsın' diyen kadına ödenmesi hükmedilen nafaka kararını bozan Yargıtay, kadına nafaka ödenmesini iptal etti.

Yargıtay Nafaka Kararını Bozdu! Eşine Salak Diyen Kadına Nafaka Yok

Adalet Bakanlığı'nın çalışma listesinde olan ve onbinlerce kişinin yakından takip ettiği düzenlemelerden birisi de Nafaka Ödemeleri. 

Halen nafaka ödemelerine ilişkin yargıda çok sayıda dosya bulunuyor. Bu dosyalardan bir tanesi de Yargıtay 2. Hukuk Dairesine iletildi. Alınan bir mahkeme kararının temyiz durumunu değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi verilen hükmü bozdu.

EŞİNE SALAK DİYEN KADINA NAFAKA YOK

Elde edilen bilgilere göre; bir çift uzun süredir geçimsizlik yaşamaya başladılar. Genç çift yaşanan geçimsizliğin ardından boşanmak için karşılıklı olarak Aile Mahkemesi'ne müracat ettiler. 

Koca; eşinin sürekli olarak anne babasına; "Bu eve bir daha gelmeyin, sizden nefret ediyorum, kocamı sevmiyorum" dediğini, kendisine de "Sen kimsin bana karışamazsın, sen salak mısın, sen erkek misin" şeklinde mesaj attığını bildirdi. Kadın ise eşinin kendisini ailesinin yanına bıraktığını ve bir daha almadığını öne sürdü.

Başvuruların ardından davacı-karşı davalı erkeğin davasının kabulüne davalı-karşı davacı kadının davasının reddine karar verildi. Ancak kadının temyiz başvurusu sonunda olayda erkeğin de kusurlu olduğu gerekçesiyle mahkeme kararını bozdu. Yeniden görülen davada iki tarafında eşit kusurlu olduğu, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı ifade edilerek kadın yararına yoksulluk nafakasına hükmedildi. 

ERKEK TEMYİZE GİTTİ

Nafaka kararının ardından erkek temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.Yargıtay 2. Hukuk Dairesi temyiz başvurusunun almış olduğu karar sonrası ise davalı-karşı davacı kadın ağır kusurludur, kararını yineledi. Ancak ağır kusurlu eş lehine yoksulluk nafakası hükmedilemez kararına vardı. 

Yargıtay tarafından alınan karar metninde "Boşanmaya sebep olan olaylarda ağır kusurlu eş lehine yoksulluk nafakasına hükmedilemez. Davalı-karşı davacı kadın yararına Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesi koşulları oluşmamıştır. Bu husus gözetilmeden yanılgılı değerlendirme sonucunda yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile hükmedilmiştir." ifadeleri yer aldı. Bu karar ile alınan ilk nafaka kararı bozulmuş oldu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@