Yapı Kredi, İlk Çeyrekte Konsolide Bazda 501 Milyon Tl Net Kar Elde Etti

İSTANBUL (ANKA) - Yapı Kredi,  2015 yılının ilk çeyreğinde konsolide net kârını 501 milyon TL olarak açıkladı. Toplam aktifleri yüzde 11 artan bankanın, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 14,3 olarak gerçekleşti. Toplam gelirle

Haberler 09.05.2015, 00:21
Yapı Kredi, İlk Çeyrekte Konsolide Bazda 501 Milyon Tl Net Kar Elde Etti

İSTANBUL (ANKA) - Yapı Kredi,  2015 yılının ilk çeyreğinde konsolide net kârını 501 milyon TL olarak açıkladı. Toplam aktifleri yüzde 11 artan bankanın, sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 14,3 olarak gerçekleşti. Toplam gelirleri ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24 artarak 2 milyar 409 milyon TL’ye ulaştı. Yapı Kredi’nin toplam nakit kredileri yılın başından bu yana yüzde 8 artış ile 135.5 milyar TL, toplam mevduatı ise yüzde 11 artış ile 119.7 milyar TL’ye yükseldi.

Uyguladıkları Akıllı Büyüme stratejisi doğrultusunda, kaynaklarını verimli kullandıklarını ve katma değeri yüksek alanlara odaklanarak hem krediler, hem de müşteri mevduatı sıralamalarında özel bankalar arasında bir basamak yukarı çıktıklarını belirten Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın; “Kredi pazarında payımızı 15 baz puan artırarak yüzde 10,4’e yükselttik. Böylelikle toplam nakit kredi hacminde üçüncü en büyük özel banka konumuna ulaştık. Sektörün üzerindeki bu büyümemizde, müşteri odaklı yaklaşımımızla TL cinsi kurumsal ve ticari kredi hacimlerinde yüzde 9, KOBİ kredilerinde yüzde 10, bireysel ihtiyaç kredilerinde ise yüzde 9 artış göstermemiz önemli rol oynadı. Toplam mevduatta ise 45 baz puan artış sağlayarak pazar payımızı yüzde 10,5’e yükselttik. Bu alanda da bankalar mevduatı arındırılarak müşteri mevduatına bakıldığında sıralamada yine bir basamak üste çıkarak üçüncü en büyük özel banka olduk. Yılın geri kalan dönemlerinde de müşterilerimizle birlikte bu sağlıklı gelişmemizi sürdüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Fonlama kaynaklarını çeşitlendirmeye devam ettiklerini söyleyen Açıkalın, “Aynı zamanda, bono ihraçları, orta vadeli tahvil programı ve yenilenen sendikasyon kredimiz sayesinde fonlama tabanımızı çeşitlendirmeyi sürdürdük” dedi.
-"YATIRIMLARLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ"-
Geçtiğimiz yıl ağırlık verdikleri yatırımları 2015'te de sürdürdüklerini belirten Açıkalın, şu bilgileri verdi:

“Dağıtım kanallarımızı genişletmeye ve müşteri odaklı bankacılık anlayışımızla müşteri tabanımızı büyütmeye devam ediyoruz. Büyüme stratejimiz doğrultusunda ilk çeyrek itibarıyla toplam şube sayımız bin 7’ye, ATM ağımız ise yeni eklenen 125 ATM ile 3 bin 731’e ulaştı. 726 arkadaşımızın Yapı Kredi Ailesi’ne katılmasıyla toplam çalışan sayımız ise 19 bin 260’a yükseldi. Diğer yandan ilk çeyrek itibariyle 102 bin yeni müşteri kazandık ve toplam müşteri sayımız 11 milyona yaklaştı.2015’in geri kalanında da Akıllı Büyüme stratejimiz doğrultusunda belirlediğimiz alanlarda öncü, yenilikçi ve lider konumumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Büyüme stratejimiz doğrultusunda farklı bölümlere insan kaynağı yatırımları gerçekleştiriyoruz. Teknoloji altyapısında iyileştirmeler ve verimlilik artışı sağlayacak projelere de devam ediyoruz.Öte yandan şube ağımızı genişletmek ve şubelerimizi yenilemek yine gündemimizde yer alırken, hızla değişen dünya ve farklılaşan müşteri talepleri ile birlikte mobil bankacılık başta olmak üzere tüm dijital kanallarımızı da geliştirip zenginleştiriyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımız ve ‘Hizmette Sınır Yoktur’ anlayışımızla müşterilerimizin tüm finansman ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya, ihtiyaçlarına uygun ürünler ve hizmetler sunmaya devam edeceğiz.”
-"KREDİ KARTLARI, LEASİNG VE FAKTORİNG’DE PAZAR LİDERLİĞİMİZ SÜRÜYOR"-
Türkiye’nin ilk kredi kartını sunan banka olarak 27 yıldır öncü konumlarını sürdürdüklerini belirten Açıkalın, “Türkiye’nin en bonkör kartı Worldcard ile kredi kartları alacak bakiyesinde yüzde 21,7, kredi kartı cirosunda yüzde 19,1 ve kart sayısında yüzde 17,9 ile pazar liderliğimizi sürdürüyoruz. Yapı Kredi olarak kendi alanlarında en önde yer alan portföy, yatırım, leasing ve faktoring alanlarındaki iştiraklerimiz ve yurtdışındaki bankalarımızla güçlü bir finansal hizmet grubuyuz. Bu anlamda Yapı Kredi Faktoring toplam ciro bazında yüzde 16,9, Yapı Kredi Leasing yüzde 18,3 pazar payı ile kendi sektörlerinde liderliklerini sürdürüyor” dedi. 

Yapı Kredi’nin 31 Mart 2015 Tarihli Konsolide Finansal Sonuçlarına İlişkin Seçilmiş Göstergeler:
 
Toplam aktifler          :  215.5 milyar TL                   Net Grup kârı             : 501 milyon TL
Toplam nakit krediler :  135.5 milyar TL                 Toplam gelirler             : 2.409 milyon TL
Toplam mevduat       :  119.7 milyar TL                   Faaliyet giderleri         : 1.184 milyon TL

(ANKA)
(NÇ/AYÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@