Yabancı Yatırımcılardan TL Yorumu: Başkan Değişimi TL'ye Zarar Verecek

Faiz oranlarında yapılan 2 puanlık artış sonrası görevinden alınan eski Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, uzmanların yorumları ile gündemde kalmaya devam etti.  Uzmanlar başkanın ani bir kararla görevden alınmasını Ortodoks piyasalara geri dönüş olarak nitelendirirken, kararın krebiliteye zarar vererek TL’nin değer kaybetmesine neden olabileceğini belirtti.

Yabancı Yatırımcılardan TL Yorumu: Başkan Değişimi TL'ye Zarar Verecek
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı görevinin son 2 yılda 3 kere el değiştirmesinin yankıları sürerken uzmanlardan çarpıcı açıklamalar geldi. Aralarında Capital Economics Analisti Jason Tuvey, Bluebay Asset Management Kıdemli Gelişen Piyasalar Stratejisti Timothy Ash, TD Securities’den Gelişen Piyasalar Direktörü Cristian Maggio ve ünlü ekonomist Mohammed El- Erian’ın bulunduğu uzman ekonomistler Türkiye’deki hareketli piyasalara yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Tuvey,  TL’nin düşecek olan krebiliteye paralel olarak dolar karşısında değer kaybedeceğini ve bu durumun bir ödemeler krizine neden olacağını belirtti. Eski başkan Ağbal tarafından alınan faiz yükseltme kararını olumlu gören Tuvey, faiz indirimin enflasyonu daha da arttıracağını ve risk primi üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını paylaştı.

Uzun Vadeli Başarılardan Emin Olamayız

Türkiye’deki faiz oranlarına yönelik değerlendirmelere yer veren Kanada merkezli TD Securities’den Gelişen Piyasalar Direktörü Cristian Maggio,  yeni başkanın seçilmesi ile TL’nin yaklaşık yüzde 15 değer kaybedebileceğini ancak destekleyici politikalara geçilmesi ile değer kaybına karşı önlem alınabileceğini söyledi.

Maggio, önlemler alınsa bile uzun vadede başarının kesin olamayacağını ortaya koydu. Yaptığı yorumlar dikkatle takip edilen Timothy Ash, yeni başkan getirilmesinin kamu politikası kararlarının en kötüsü olarak nitelendirdi. Piyasaların bu sabahtan itibaren etkisini hissedeceğini belirten Ash, hareketliliği çok yoğun olarak yaşayacak piyasaların Ağbal’ın tekrar koltuğuna dönmesi ile durulacağını söyledi.

“Bağımsız Hiçbir Kurum Kalmadı”

Ünlü ekonomist Mohammed El- Erian, alınan kararın daha fazla faiz artışına zemin hazırladığını ve Ortodoks politikalara destek veren kişileri şaşkına uğratacağını belirtti. Risk danışmanlık şirketi Teneo’dan Wolfango Piccoli,”ülkede bağımsızlığı ve otoritesi olan herhangi bir kurum kalmadı” derken, Tuvey ise alınan kararın ülkedeki tüm yetkinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisinde olduğuna dair görüşü kanıtladığı yorumunu yaptı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@