Yabancı Finansal Kuruluşlar TCMB'den Faiz İndirimi Bekliyor

TCMB başkan değişikliğinin ardından yabancı finansal kuruluşlar TCMB’den bekledikleri hamleler ile ilgili açıklama yapmaya başladı. Avrupa’nın en büyük varlık yöneticisi şirketi Amundi, nisan ayında TCMB’den faiz indirimi beklediğini açıkladı. Kredi derecelendirme kuruluşu S&P ise Türkiye’de sermaye kontrolü uygulamasına geçilebileceğini ancak diğer alternatiflerin daha iyi olduğunu belirtti.

Yabancı Finansal Kuruluşlar TCMB'den Faiz İndirimi Bekliyor
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı 19 mart gecesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararı ile değişti. Son dönemlerde faiz arttırma politikaları ile sık sık gündeme gelen Naci Ağbal’ın yerine yüksek faiz eleştirileri ile bilinen Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu göreve getirildi. Naci Ağbal, 200 baz puanlık faiz arttırma kararından 2 gün sonra görevden alındı. TCMB başkan değişikliğinin ardından yabancı finansal kuruluşlar da Türkiye’den bekledikleri yeni ekonomi politik hamlelerle ilgili açıklama yapmaya başladı.

Amundi Asset Management: TCMB Nisan Ayında 300 Baz Puan Faiz İndirimi Yapabilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası politika değişikliği ile ilgili değerlendirme yapan kuruluşlar arasında Avrupa’nın en büyük varlık yöntemi şirketi Amundi Asset Management de yer aldı. Varlık yönetimi altında 1.7 trilyon Euro bulunduran şirket, merkez bankasından faiz indirimi beklediğini açıkladı.

Amundi Asset Management şirketinin gelişmekte olan ülkeler biriminin başındaki isim olan Yerlan Syzdykov konu ile ilgili yaptığı açıklamada resmi faiz oranını açıklamadan önce yeni merkez bankası başkanının yapacağı açıklamaların takip edileceğini belirtti. Syzdykov bununla beraber yeni gelen başkanın gevşek para politikası sinyalleri vermesini ve faiz indirimi uygulamasını beklediklerini açıkladı. Dev kuruluş Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın nisan ayında 300 baz puan faiz indirimi yapmasını bekliyor.

Türkiye’de Sermaye Kontrolü Uygulamasına Geçilebilir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni para politikası ile ilgili açıklamaya yapan kredi derecelendirme kuruluşu S&P ise merkez bankasının sermaye kontrolü uygulanasına geçme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti. Bununla beraber kuruluş bu uygulamanın çok iyi olmayacağını TCMB için daha iyi alternatiflerin bulunduğunu iddia etti. S&P merkez bankasının yurt içindeki mevduat sahiplerinin davranışlarını ve insanların dövize olan yaklaşımlarını takip etmesi gerektiğini belirtti.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@