Vodafone'un Türkiye'deki Toplam Yatırımı 16.5 Milyar Tl'ye Ulaştı

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, 26 Ağustos’ta yapılan frekans ihalesinde yaptıkları yatırımla Vodafone Türkiye’nin toplam yatırımlarının 16,5 milyar TL\'ye ulaştığını belirterek,

Haberler 28.08.2015, 23:37
Vodafone'un Türkiye'deki Toplam Yatırımı 16.5 Milyar Tl'ye Ulaştı

İSTANBUL(ANKA)- Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, 26 Ağustos’ta yapılan frekans ihalesinde yaptıkları yatırımla Vodafone Türkiye’nin toplam yatırımlarının 16,5 milyar TL'ye ulaştığını belirterek, “Biz Vodafone Türkiye olarak bu teknolojiye hazırız. 2009’dan itibaren 4G teknolojisini öngördük ve o yıldan itibaren ürettiğimiz tüm sim kartları bu teknolojiyi kullanmaya hazır hale getirdik” dedi.

Vodafone, ihale sürecini ve yatırım hedeflerini değerlendirmek üzere bir basın toplantısı düzenleyen Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, Vodafone’un toplam abone sayısın 21 milyona ulaştığını belirterek, “Vodafone olarak iki yıl önce biz Türkiye’nin dijital dönüşüm hareketi ismiyle strateji programımıza başlamıştık ve o günden beri iddiamız Türkiye’nin dijital devi olmak. Kapanan çeyrek dönem sonuçlarımıza göre, Türkiye’nin en hızlı büyüyeni olma vizyonumuzda bir adım daha ileriye gittiğimizi sonuçlar gösteriyor. Toplam mobil pazardaki payımız 30 Haziran itibariyle 35.7’ye çıktı. Bu bugüne kadar Vodafone Türkiye olarak sahip olduğumuz en büyük pazar payı. Burada büyümeyi getiren iki önemli gelişme var. Biri abone sayımızdaki artış, 21 milyon aboneye ulaştık, bu da 1.4 milyon yeni abone demek oluyor. Diğer önemli gelişme olarak da abonelerimizin internet trafiğinin yüzde 171 arttığını görüyoruz. Bu gelişme aslında gelirlerimizde yüzde 82'lik bir mobil veri geliri artışına neden oluyor” dedi.

 -“42.9 MİLYON GENİŞ BANT ABONE SAYISINA ULAŞILDI’’-

Türkiye’deki toplam geniş bant abone sayısının mart ayı itibariyle 42.9 milyona ulaştığını bildiren Öğüt, bunlardan 34 milyonunun abonelik olmak üzere, hanelerde 9 milyona ulaştığını kaydetti. Öğüt, “Bizler de bu güne kadar iki noktaya dikkat çekmiştik bunlardan biri fiber ülkemizde 245 bin km fiber var. Çok büyük bir coğrafya olan ülkemizde, böldüğümüzde km kare başına 30 metrelik bir fiber ağından bahsediyoruz. Geri kalmış ülkelerde bile, örneğin Güney Kore’de 6 km fiber ağı bulunuyor. İkinci konu da mobil internete götürmenin yolu olan frekansların durumuydu. 183 MHz’lik bir frekans dağılımı vardı ülkemizde. Avrupa’ya baktığımızda bu oran 500-600’lerde. Çarşamba günü yapılan ihale de 200’lerde olan rakamların 500-600’lere çıkarılması üzerineydi” dedi.

-“DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE ÜLKEMİZDE YENİ BİR KAPI AÇILIYOR”-

Ertelendiği için heyecanla bekledikleri ihalenin gerçekleşmesiyle çok mutlu olduklarını belirten Öğüt, “Çok önemli bir ihale bu. Aslında dijital dönüşüm yolculuğunda ülkemizde yeni bir kapı açılıyor. Bu ihale sonunda sadece dağıtılan frekanslar değil bu frekansların artık teknolojik bağımsız olmasından dolayı 1 Nisan 2016’dan itibaren 4.5 G hizmetine başlayabiliyor olacağız. Daha önce paylaşmıştık dünyanın 138 ülkesinde bu hizmet var. Biz 3G ile kalan ender ülkelerdendik. Yarışa geç başlamış olsak bile kulvar atlayarak girdiğimiz bir yarış oldu” dedi.

 -“AKILLI BİR YATIRIM YAPTIK”-

 Vodafone Türkiye olarak son derece akıllı bir yatırım yapmış olmanın mutluluğunu taşıdıklarını belirten Öğüt, “İhale dahilinden ihtiyacımız olan frekansları en rasyonel ve optimum fiyat değer dengesinde aldığımız düşünüyoruz. Öncelikle toplam frekansımız arttı. İhale öncesinde 50 ve 50 civarında bir frekans büyüklüğümüz varken şuan 150 MHz’ye ulaşan toplam frekans değerlerine yükseldik. Zaten bu satın alma tüm dünyadaki analistlerin de takip ettiği bir ihaleydi. Çünkü bu ihale borsadaki yatırımcılar için de önemli. Analistlerin raporlarına bakacak olursak burada da Vodafone Türkiye olarak son derece akıllı bir yatırım yaptığımız görülmekte” diye konuştu.

 -“10 KATA KADAR DAHA HIZLI İNTERNET GELİYOR’’-

 4.5G hizmeti sayesinde hayatımızda birçok değişikliğin meydana geleceğini belirten Öğüt şunları kaydetti:

“1 Nisan 2016 itibariyle Vodafone Türkiye olarak tüm deneyimimizle Vodafone abonelerine 4.5G hizmetini en iyi şekilde sunma iddiamızı sürdürüyoruz. Kendi yapacaklarımızdan dolayı değil abonelerimizin ne yapacağı konusunda daha çok heyecanlıyız. Bu teknolojiyle abonelerimize sunacağımız hizmetler, dijital dönüşüm, bireylerin ve şirketlerin gelir seviyelerinde meydana getireceğimiz değişiklikler aslında bizi en çok heyecanlandıran şey. 4.5G ile değişecek olan üç ana teknik konu bulunuyor. En çok konuşulan hız, hızın 10 kata kadar çıkması söz konusu. Bir diğer önemli nokta da gecikme dediğimiz teknik kavram. Gecikmenin de 10’da 1’e indiğini göreceksiniz. Gecikme konusunda sadece frekanslar değil, frekanslar sonrası yapılacak yatırımlar da çok önemli yere sahip. Üçüncü teknik parametre de kapsama. Bu yeni teknoloji ve frekans ihalesiyle aslında çok daha yeni coğrafyalara 4.5G hizmeti vereceğiz. Biz bu üç konuyu da çok önemsiyoruz.’’

 -“VİDEO KULLANIMI VE MAKİNALAR ARASI İLETİŞİM ARTACAK’’-

 4.5G ile özellikle video kullanımının çok daha hızlı hale geleceğini ve video izleme oranlarının da oldukça artacağını öngördüklerini belirten Öğüt, “Herkes neredeyse akıllı telefonlarıyla canlı yayın yapabilecek duruma gelecek. Biz bunu çok önemsiyoruz. Özellikle bu gelişmelerle oyun dünyasında çok büyük gelişmelerin olacağını öngörüyoruz. Bizim gibi genç bir nüfusa sahip ülke için bu da önemli bir konu. Hız ve gecikmenin özellikle yükleme hızlarını yükselmesi ile birlikte bulut teknolojilerinde de çok daha hızlı ilerleyeceğimizi düşünüyoruz. Çok konuştuğumuz ve heyecanla beklediğimiz makineler arası iletişimde bu sayıların katlanarak artacağını düşünüyoruz” dedi.

-“YENİ NESİLLE UYUMLU SIM KARTLARIMIZ HAZIR”-

Mobil iletişimin yeni nesline her anlamda hazır olduklarını kaydeden Öğüt, şunları ifade etti: “Türkiye’de şu anda altyapımız en son teknolojiye sahip ve 4.5G’ye hazırız. Son 3 yılda 17 bin baz istasyonumuzu SingleRAN teknolojisiyle yeniledik, fiber altyapımızı 2,5 katına çıkardık. Dolayısıyla, çekirdek şebekemiz hazır. Diğer yandan, bu alanda dünyanın en büyük uluslararası dolaşım ağına sahibiz. 60 ülkede 4G uluslararası dolaşım hizmeti veriyoruz. Türkiye’den müşterilerimiz de Haziran 2014’ten bu yana bu hizmetten faydalanabiliyor. Abonelerine yurtdışında SIM kart değiştirmeden 4G hizmeti sunan tek operatörüz. Dolayısıyla, SIM kartlarımız da hazır. Aynı şekilde, cihazlarımız da hazır; 3G ve 4G’de olduğu gibi 4.5G teknolojisinde de herkese en uygun cihazların en cazip avantaj ve tekliflerle sunulmasının öncüsü olacağız.”

-“GLOBAL GÜCÜMÜZLE ÇITAYI YÜKSELTECEĞİZ”-

Öğüt, yeni nesil geniş bant teknolojilerde dünya çapında edindikleri deneyime de dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Grubumuz, 30 yıllık tecrübesiyle, 4G ve üstü teknolojilerin global olarak oluşmasına ve gelişmesine ciddi katkılar sağlıyor. Bugün 18 ülkede 4G, 5 kıtada ve 12 ülkede ise 4.5G hizmeti veriyoruz. Ayrıca, 60 ülkede 4G uluslararası dolaşım hizmeti sunuyoruz. 4G ve üstü teknolojilerin yanı sıra 5G’de de öncülüğümüzü sürdürüyoruz. Vodafone Grubu olarak, 5G'nin uluslararası standartlarının belirlenmesinde akademik çalışmaların ve araştırma-geliştirme faaliyetlerinin geliştirilmesine katkıda bulunuyoruz. Dolayısıyla, son derece güçlü bir deneyime sahibiz ve aldığımız frekanslarla, bu alandaki global deneyimimizi kullanarak Türkiye’nin her köşesine en kaliteli 4.5G hizmetini sunacağız. Global deneyimimizden aldığımız güçle Türkiye’de de çıtayı yükselteceğimize inanıyoruz.”(ANKA)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@