Uzmanlara Göre, Ankara'nın Üretimde Ve Ticarette Sosyal Medya Karnesi Zayıf

ANKARA(ANKA) - Dijital İletişim Uzmanı Tolga Özek, Ankara’nın üretim, ticaret ve teknolojiye değ...

Haberler 18.11.2015, 14:55
Uzmanlara Göre, Ankara'nın Üretimde Ve Ticarette Sosyal Medya Karnesi Zayıf

ANKARA(ANKA) - Dijital İletişim Uzmanı Tolga Özek, Ankara’nın üretim, ticaret ve teknolojiye değen odak noktalarının dijital medyayı yeterince kullanmadığını kaydetti.

Ankara’da teknokentleri ve odaların sosyal medyalarını inceleyen Dijital İletişim Uzmanı Tolga Özek, üretilen ürünlerin ve hizmetlerin daha kısa, verimli, ucuz ve sürekli iletilmesi noktasında dijital medyanın öneminin henüz tam anlaşılamadığını kaydetti. Geleneksel medyanın etkisinin artık giderek azaldığının bilinmesine rağmen dijital alışkanlıkların kazanılmasının önemini belirten Özek, üreticilerin kendi çabalarının, KOSGEB, Eximbank desteklerinin son derece değerli olduğunu, ancak bu firmaların yer aldığı teknokentlerin, OSB’lerin, ticaret odalarının bir şemsiye niteliğinde kapsayıcı ve motive ediciliğini dijitalde de göstermesi gerektiğini ifade etti.

Ankara’daki sürekli kendini tekrar eden magazin yayıncılığı kültürü yanında artık “iş, üretim konuşmanın” önemini vurgulayan Özek, Ankara’daki OSB’lerden dijital medyada en aktif olanının OSTİM OSB olduğunu, diğer OSB’lerden Anadolu OSB haricinde neredeyse hiçbirinin “dijital konuşmadığını” belirtti. Teknokentler arasında ODTÜ Teknokent’in sosyal medyada bir nebze diğerlerine göre ayrıştığını belirten Tolga Özek’e göre teknokentlerin ve diğer tüm üretim noktalarının en zayıf olduğu ve aslında en aktif olması gereken sosyal ağ ise LinkedIn. LinkedIn’in kullanıcı sayısı dünya çapında 400 milyonu geçmiş durumda. Türkiye’deki kullanıcı sayısı 4,8 milyon üzerinde iken, profilinde Ankara’da olduğunu belirten kullanıcı sayısı sadece 269 bin.

Özek, dijital medyayı iyi bilen profesyonellerin istihdam edilmesinin öneminin gelişim sürecini hızlandırabileceğini, bunun başta yapılması gereken olduğunu vurgulayarak, destekleyici olarak uluslararası PR ajansı ile çalışmanın, blog kullanmanın, Periscope gibi servislerden yararlanmanın yaptıklarımızı daha iyi anlatma noktasında ülkemiz ekonomisine fayda sağlayacağını kaydetti. Yapılan analize göre Ankara’da sosyal medya kanallarında en başarılı iktisadi birlik ise Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) olarak tespit edildi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@