Uzman Analistlerden Altın Fiyatı Tahminleri! Altın Fiyatlarını Yükseltecek Gelişme Ne?

Altın piyasası oldukça kritik bir süreçten geçerken yatırımcılarını büyük bir tedirginlik içerisinde bırakıyor. Türkiye'nin ünlü yatırım şirketlerinin önemli analistleri altın piyasasındaki fiyat beklentilerine yönelik açıklamalarda bulundular. Altın fiyatları yükselecek mi?

Uzman Analistlerden Altın Fiyatı Tahminleri! Altın Fiyatlarını Yükseltecek Gelişme Ne?

Pandemi sürecinde yatırımcıların imdanına yetişip güvenli liman vazifesini üstlenen altın piyasası son dönemlerde düşüş eğilimli karışık bir seyir takip ediyor. Altın yatırımcıları önlerini görmekte zorlanırken piyasa değerlendirmelerini en ince ayrıntısına kadar takip ediyorlar.

ALTIN PİYASASI TEŞVİK PAKETİNİ BEKLİYOR!

Altın fiyatları düşecek mi şeklinde büyük bir merak oluşurken yatırımcılar gözlerini ABD'ye çevirdiler. ABD'nin yeni yönetiminin uygulamaya sokmayı düşündüğü teşvik paketi altın fiyatlarını doğrudan etkileyecek. Bu haftaya sönük bir yükseliş ivmesiyle başlayan altın piyasası FED Başkanı Jerome Powell'in açıklamaları ile seyrine yeniden negatife doğru çevirdi. FED Başkanı Powell toparlanma için oldukça uzak bir beklenti açıklarken işsizlik konusunda özel sektöre ve devlet yönetimine destekleme çağrısı yaptı.

Altın piyasası tamamen Biden yönetiminin teşvik paketine odaklanmış durumda. Bu teşvik paketi uygulamaya sokulursa piyasaya girecek olan likiditenin çok önemli bir kısmı altın alımlarında kullanılacak. Alımı artacak olan altın piyasasında fiyat yükselişleri de başlayarak bir toparlanma hareketi ortaya çıkacak. Ancak şu ana kadar teşvik paketine dair çok da somut bir gelişme yaşanmadı. Yine de altın piyasası beklentileri yüksek noktada tutmaya devam ediyor.

ALTIN FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

Uzmanların altın tahminleri de çok merak edilen konulardan birisi olmaya devam ediyor. Türkiye'nin önemli yatırım şirketlerinden olan Meksa Yatırım'ın yaptığı son altın değerlendirmesinde, “Altın piyasasında tepki yükselişleri devam ediyor. Ons altının ilk direnç noktası 1.863 dolar seviyesidir. Bu seviyelere ulaşılması durumunda satışlar gerçekleşebilir. Sonraki direç noktası ise 1.900 dolardır. Bu nokta ise ons altın açısından çok kritik bir anlam ifade etmektedir. Altın piyasasında satış denemelerine rağmen tepki yükselişleri devam ediyor.” denildi.

ORTA VADEDE ALTIN FİYATI YÜKSELİŞ BEKLENTİSİ

Vakıf Yatırım tarafından yapılan altın fiyatı değerlendirmesinde, “Ons altın 1.860 dolar direncini geçmekte oldukça zorlanıyor. Bu seviye eğer aşılırsa yukarı yönlü hızlı bir hareket beklenilebilir. 1.820 doların altında ise senaryo tamamen değişir. Satış baskısı ortaya çıkar ve bu sefer de hızlı bir düşüş gündeme gelebilir. ABD'deki teşvik paketi belirsizliğinin ortadan kalkması ve dolar endeksinin aşağı yönlü hız kazanması ile altın fiyatlarında sert hareketlenmeler ortaya çıkabilir. Teşvik paketi ile beraber enflasyon beklentileri yükseleceği için orta vadede altın fiyatlarının yükselişi desteklenebilir.” ifadelerine yer verildi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@