Uymayana Ceza Verilecek! İkinci El Araç Alım Satımında Ekspertiz Sorgu Şartı

Ticaret Bakanlığı'nın yeni düzenlemesi kapsamında ikinci el araç alım satım işlemleri sırasında ekspertiz raporuna dair yeni adım attı. Yeni düzenleme kapsamında rapor satıştan önceki 3 gün içinde sistem üzerinden online olarak sorgulanabilecek.

Uymayana Ceza Verilecek! İkinci El Araç Alım Satımında Ekspertiz Sorgu Şartı

İkinci el araç alım satım işlemleri Ticaret Bakanlığı'nın düzenlemesiyle yeni bir boyut kazandı. Ticaret Bakanlığı yeni göndermiş olduğu yazıda ikinci el araç satışlarının nasıl yapılacağına ilişkin yeni kuralları açıkladı. Bu kapsamda işletmeler yeni dönemde uygulanacak olan bu düzenlemelere göre satış yapacaklar.

TİCARET BAKANLIĞI'NDAN İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞ YAZISI

İkinci el araç satış işlemlerine dair Ticaret Bakanlığı, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) yazı gönderdi. Söz konusu yazıda TSE belgeli ekspertiz işletmesi bulunmayan iller dışında, ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten önceki üç gün içinde ekspertiz raporunun alınması gerektiği bildirildi.

Yazıda model yılına göre yaş kriterleri de açıklandı. Buna göre aracın model yılına göre; 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin üzerinde olan araçlar için ekspertiz raporunun alınmasının zorunlu olmadığı bildirildi. 

Ticaret Bakanlığı yazısında rapor zorunluluğuna dair;

Model yılına göre 8 yaşın veya 160 bin kilometrenin altındaki 2. el otomobiller ve arazi taşıtları için TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan ekspertiz işletmelerinden ekspertiz raporunun alınması zorunlu tutuldu. Ekspertiz raporu stışın yapıldığı tarihten önceki 3 gün içinde alınacak. 

TİCARET BAKANLIĞI İLE NOTERLER ARASINDA İLETİŞİM SAĞLANDI

Ticaret Bakanlığı'nın TESK ve TOBB'a gönderdiği yazıda, noterler ile entegrasyonun sağlandığı ifade edilerek , “İşletmeler tarafından satıştan önce ekspertiz raporu alınıp alınmadığı bilgisi dahil taşıt satış bilgilerinin takibi sağlanabilmektedir” bilgisi verildi. 

Yazıda üzerinde durulan bir nokta ise raporsuz satış yapan işletmelere ceza uygulaması olacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@