Ünlü Ekonomistten Aşı ve Döviz Analizi: 1 Dolar Yeniden 8 TL Seviyesine Düşecek Mi?

Para piyasaları uzmanı İslam Memiş, döviz kuruna ilişkin son değerlendirmesinde dolar kurunu ele aldı. Dolar kurunun yeniden düşüp düşmeyeceğini değerlendiren Memiş, 8 TL bandı üzerinden analizlerde bulundu.

Ünlü Ekonomistten Aşı ve Döviz Analizi: 1 Dolar Yeniden 8 TL Seviyesine Düşecek Mi?

Yurtiçi açıklamalar ve yurtdışı gelişmeler ile yön bulan dolar kuru, son dönemlerde yükselme trendi içerisine girmişti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz açıklaması ile uzmanların yukarı yönlü hareketlerde kritik seviye olarak gösterdikleri 8.60 TL seviyesini aşan dolar, bu seviyenin üzerinde tutunmuştu. Bundan sonraki süreç için değerlendirmede bulunan uzmanlar 9 TL hedefinde duruyorlar. 

DOLAR KURU 8 TL'Yİ YENİDEN GÖRECEK Mİ?

Ekonomi ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, dolar kurunda yaşanan son hareketleri ele aldı. 

Dolar kurunun yaşadığı süreci ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren Memiş, kurun yeniden 8 TL'nin altını görmesinin zor olduğunu ifade etti. Merkez Bankası'ndan dolar kuruna yönelik bir müdahale beklediğini ancak yapılacak bu müdahalenin de sınırlı olacağını ifade eden Memiş görülebilecek en düşük seviyenin 8.25 TL bandı olduğunu öngördü.

İslam Memiş dolar kuruna dair açıklamasında "Dolar kurunda 8.60 TL seviyesi kritik bir seviye. Dolar kuru bu seviyenin üzerinde kalıcı olabilirse yine yükseliş trendini devam ettirebilir. Fakat Merkez Bankası piyasalara müdahale ederse ki bekliyorum bir müdahele. O zaman aşağı yönlü bir trend oluşur ama bu düşüşler teknik olarak en fazla 8.25 TL bandına kadar olabilir. 8 TL’nin altında bir kur görmemiz tahmininimce mümkün olmayacak. Bugünkü ekonomik koşullar bugünkü açıklamalar 8 TL’nin altında bir dolar kurunu bize işaret etmiyor” ifadelerini kullandı. 

TL 1 Haftada Yüzde 2 Değer Kaybı Yaşadı

Dolar kuruna ilişkin son verilere bakıldığında; Türk Lirasının son bir hafta içerisinde yaklaşık yüzde 2 oranında değer kaybı yaşadığı görülüyor. 

Haftaya 8,55 civarında başlayan dolar/TL haftanın son işlem günü sabah saatlerinde 8.73 TL bandından işlem gördü. Haftanın ve günün son işlem saatlerinde ise dolar kuru 8.66 TL seviyesinde yer aldı. Bir haftalık süreçte TL yüzde 2 değer kaybı yaşayarak gelişen ülke para birimleri arasında en çok değeri düşen para birimi oldu. 

DOLAR 9 TL OLACAK MI?

Dolar kurunda merak edilen asıl soru ise yukarı yönlü yeni bir harekette dolar kurunun kaç TL seviyesine geleceği yönünde. 

İslam Memiş değerlendirmesinde bu soruya da yanıt verdi. Memiş 9.25 TL bandını işaret ettiği dolar analizinde "Bence dolar kurunda 9 TL’nin üzerinde bir rakam görebiliriz. Bu tahminimi ocak ayından bu yana sosyal medya mecralarında paylaşıyorum. Dolar kuru ile ilgili öngörümü 9 – 9.25 TL aralığında olduğunu sık sık beyan ediyorum." açıklamasında bulundu. 

Yükselme Nedeni Dış Nedenler?

Dolar kurunda yaşanacak yükselmenin iç nedenler değil dış nedenler olacağını tahmin eden Memiş, salgın ve aşılama çalışmaları nedeniyle oluşacak ekonomik ortamda gelişen ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin değer kaybı yaşayacağını ifade etti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@