Ülker: Yıldız Mükemmellik Yolu İle Yeni Sanayi Dönüşümüne Hazırız

Yıldız Holding Gıda Ülker Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Ülker olarak Dünyada dijital dönüşümle başlayan yeni sanayi dönemine “Yıldız Mükemmellik Yolu” ile hazır olduklarını belirtti.

Haberler 03.09.2015, 15:33
Ülker: Yıldız Mükemmellik Yolu İle Yeni Sanayi Dönüşümüne Hazırız

İSTANBUL(ANKA) - Yıldız Holding Gıda Ülker Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Ülker olarak Dünyada dijital dönüşümle başlayan yeni sanayi dönemine “Yıldız Mükemmellik Yolu” ile hazır olduklarını belirtti.

Yıldız Holding Gıda Ülker Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Geçtiğimiz yıl pilot şirketlerinde başlattıkları çalışmaları “Yıldız Mükemmellik Yolu” çatısı altında toplayan Ülker’in, ürünün hammadde kaynağından rafa kadar uzanan tüm süreçleri anında izleyerek hızlı aksiyona dönüştürmeyi ve rekabet avantajını geliştirerek sürdürmeyi hedeflediğini açıkladı.

Bu hedef doğrultusunda Ülker, çalışanlarına yönelik olarak ‘Yıldız Mükemmellik Yolu’ toplantısı düzenledi. Toplantıya Almanya Enformasyon Teknolojileri Başkanı Prof. August Wilhelm Scheer, Step International Başkanı Dr. GöranCarstedtise, Yıldız Holding Gıda Ülker Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü katıldı. Katılımcılar çalışanlar ile Avrupa merkezli gelişen yeni sanayi devrimi Industry4.0 yaklaşımının yanı sıra yalınlık, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir markalar konularında tecrübelerini paylaştı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Yıldız Holding Gıda Ülker Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, şirketleri sistemlerin, teknolojilerin ve iş yapma kültürünün yeniden şekilleneceği bir dönemin beklediğine dikkat çekti. Tütüncü, “Bu dünyaya hazırlanmak için biz de kendimize bir yol haritası çıkardık. Yeni dönemde bize sürdürülebilir ve geliştirilebilir rekabet üstünlüğü sağlayacak bu yolu oluştururken dünyanın herhangi bir yerinde başarılı olmuş bir modeli kendimize adapte etmedik. Tamamen bize özgü bir yol haritası çizdik. Uçtan uca bütün sistemlerin birbiriyle konuştuğu bir organizasyon oluşturmayı hedefliyoruz. Böylece ürünün kaynağından rafa ve hatta tüketicinin evine gidene kadar bütün süreçlerini izleyebilecek ve gerektiğinde süratle aksiyon alabileceğiz” dedi.

 

-“İŞ SÜREÇLERİNİ ÖNCE YALINLAŞTIRIP SONRA DİJİTALLEŞTİRECEĞİZ”-

 

Geçtiğimiz yıl başlatılan ‘Yıldız Mükemmellik Yolu’ programını dört ana başlık altında topladıklarına işaret eden Tütüncü, “Çalışmalarımızı Sistemlerde Mükemmellik, Kültürde Mükemmellik, Sonuçlarda Mükemmellik ve Sürdürülebilir Mükemmellik başlıkları altında yürütüyoruz. İş süreçlerini önce yalınlaştırıp sonra dijitalleştirerek uçtan uca değer oluşturan, gerçek zamanlı verilerle hareket eden, çeviklik sağlayan, riskleri ve fırsatları yerinde süratle değerlendirerek gecikmeden kararlar alan ve rekabette bir adım önde olmaya odaklanan bir dönüşüme öncelik veriyoruz” şeklinde konuştu.

 

-“BAŞARI, İNSANI MERKEZE KOYMAK VE HIZLI KARAR ALMAKTAN GEÇİYOR”-

 

Yıldız Mükemmellik Yolu ve ile Endüstri 4.0 programının pek çok ortak özelliği olduğuna işaret eden Tütüncü, “Çıkardığımız yol haritası ile Endüstri 4.0 çalışmalarını karşılaştırdığımızda, pek çok alanda benzer çalışmalar yaptığımızı gördük. “Yıldız Mükemmellik Yolu” programını Endüstri 4.0 içindeki dinamiklerle daha da geliştirmek ve bizi geleceğe taşıyacak, rekabet üstünlüğü sağlayacak bir fırsata dönüştürmek istiyoruz. Yalınlık, çeviklik, kaynakların verimli kullanımı, çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik ise bu sürecin kilit kelimeleri olacak. Mükemmellik yolculuğu uzun soluklu bir maraton...  Bu maratonda başarı, insanı merkeze koyup, iş güvenliğini en üst düzeyde tutup, yerinde ve hızlı karar almaktan, ortak akla güvenmekten, öğrenen ve gelişen organizasyondan, izlenebilirlik ve şeffaflıktan, katma değer üretmekten geçiyor” dedi.

 

-ÜLKER ALMANYA’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK-

 

2015’in operasyonel mükemmellik çalışmalarının uluslararası platformda da konuşulduğu bir yıl olduğunu hatırlatan Tütüncü sözlerini şöyle devam etti:

“Ülker Çikolata, Avrupa’nın lider şirketlerinin de aralarında olduğu ‘Industrial Excellence Award (Endüstride Mükemmellik Ödülü)’ yarışmasında Türkiye birincisi oldu. 29 Eylül tarihinde ülkemizi temsil etmek üzere Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre, Hollanda ve İspanya’nın finalistleriyle yarışacağız. Gelişmiş üretim teknolojileri, devlet politikaları, firmalarının hazırlıkları ile 4. sanayi devrimine en yakın ülke olarak görülen Almanya’daki bu mücadele bizim için önemli bir tecrübe olacak.”

 

-“AVRUPA’NIN YENİ DÖNÜŞÜMÜ, INDUSTRY4.0”-

 

Toplantıda konuşma yapan ve Almanya’da bilişim ve yazılım endüstrisinde bilim insanı ve girişimcilerinden biri olan Prof Dr. AugustWilhemScheer, endüstriyel şirketlerin iş yönetim süreçlerinde köklü değişikliklere işaret eden Industry 4.0  çağının başladığını söyledi. Ülker’i Endüstri 4.0 dönüşümüne hazırlanma konusunda yaptığı çalışmalardan dolayı tebrik eden Scheer sözlerine şunları ekledi:

“Endüstri 4.0 vizyonunu bir file benzetebiliriz. Bu büyük fili istediğimiz yere götürebilmenin yolu ekonomik değerini ve işlevselliğini korumaktan, yani Endüstri 4.0’ın bileşenlerini iyi şekilde anlamaktan geçer.  Endüstri 4.0 ile müşteri süreçleri, müşterilerin çoklu kanallardan ürün/hizmete ulaşabildiği, ürün ve hizmetin durumunu anlık olarak görebildikleri, ürünü kendilerine özel şekilde sipariş edebilmelerini ve ulaşabilmelerini mümkün kılıyor. Üretim süreçleri kendi başına anlık karar alırken diğer üretim alanlarıyla entegre çalışabilen modüler ve esnek üretim alanlarına imkan sağlıyor” (ANKA)

(TB/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@