Üç Tarafı Denizlerle Çevrili… Sözü Tarih Oldu: Türkiye Deniz Nakliyatında 14'üncü

-Birleşmiş Milletler Kalkınma ve Ticaret Konferansı (UNCTAD)’nın 2015 Deniz Nakliyatı Gözden Geçirme Raporu yayınlandı.

Haberler 01.11.2015, 12:00
Üç Tarafı Denizlerle Çevrili… Sözü Tarih Oldu: Türkiye Deniz Nakliyatında 14'üncü

ANKARA(ANKA) – Sık kullanılan “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde…” cümlesi deniz nakliyatı açısından tarih oldu. Türkiye dünyanın en büyük deniz taşıma filosuna sahip 14’üncü ülkesi haline geldi.

Birleşmiş Milletler Kalkınma ve Ticaret Konferansı (UNCTAD)’nın 2015 Deniz Nakliyatı Gözden Geçirme Raporu yayınlandı.

Rapora göre Türkiye dünyanın önde gelen 11 çelik üreticisi arasında. Ancak ilk sıradaki Çin’in dünya çelik üretimindeki payı yüzde 50 iken, Türkiye’nin payı yüzde 2. Çelik kullanımında da Türkiye ilk 11 arasında. İlk sıradaki Çin’in çelik kullanımındaki payı yüzde 46, Türkiye’nin ise yüzde 1.

Uluslararası deniz nakliyat kıyaslamalarında, “Bir geminin taşıyabileceği en çok ağırlık olup, ham yükün, yakıtın, suyun, kumanyanın, yolcu ve gemi adamlarının kendilerinin ve eşyalarının ağırlıklarının toplamı” olarak tanımlanan “detveyt ton” ölçeği kullanılıyor.

-TÜRKİYE DÜNYANIN EN BÜYÜK 14’ÜNCÜ DENİZ NAKLİYAT FİLOSUNA SAHİP-

Sahip olduğu detveyt ton ağırlığı itibarıyla Türkiye dünyanın en büyük deniz taşımacılık filosuna sahip 14’üncü ülkesi oldu. Türkiye’nin 27.6 milyon detveyt ton deniz nakliyat filosu var ve bu dünyada toplam tonajın yüzde 1.60’ını oluşturuyor.

Türkiye’nin toplam deniz taşıma aracı sayısı 1530. Bunların 954’ü yabancı bandıra taşıyor. Dünya birincisi Yunanistan’da 4 bin 17 nakliye gemisi bulunurken bunların 3221’i yabancı bandıralı.

Detveyt ton itibarıyla dünyanın en büyük filosuna Yunanistan sahip. Yunanistan’ın deniz nakliyat filosunun toplam tonaj ağırlığı 279 milyon detveyt ton. Sıralama şöyle devam ediyor (dwt/dünyada % payı): 2. Japonya (230 milyon ton/13.3), 3. Çin (157/9), 4. Almanya (122/7), 5. Singapur (84/4.8), 6. Kore (80/4.6), 7. Hong Kong (75/4.3), 8. ABD (60/3.4), 9. İngiltere (48/2.7), 10. Norveç (46/2.7).

Dünyada detveyt ton itibarıyla en büyük yabancı bandıra tedarik eden ülkeler sıralamasında Türkiye 26’ncı durumda. Türkiye dünya deniz nakliyat sistemine 2 bin 471 yabancı bandıra tedarik ediyor 9 milyon detveyt tona yakın yük taşıyor.

İlk sıradaki Panama 8 bin 351 gemiye bandıra tedarik ediyor, 352 milyon detveyt ton taşıyor.

-TÜRKİYE HURDA GEMİ SÖKÜM SEKTÖRÜNDE DÜNYA LİGİNDE-

Türkiye hurda gemi sökümünde de dünya ligine girdi. Rapora göre gemilerin hurdaya ayrılması aşırı tonaj arzını düşürüyor ve filo modernizasyonu imkânı sağlıyor. Yakıt tüketimini azaltan teknoloji çevresel açıdan da yarar getiriyor. Çin eski şilepleri söküm işine sübvansiyon uyguluyor.

Söküm için satılan büyük şilep tipleri ve ülkelerle ilgili verilen göz önüne alındığında Türkiye; sırayla Hindistan, Çin, Bangladeş ve Pakistan’dan sonra 839 bin groston ile en büyük gemi söküm işi yapan beşinci ülke oluyor. İlk sıradaki Hindistan tersanelerinde yılda 7 milyon grostonluk hurda gemi sökülüyor. (ANKA)

(ORH/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@