Tzob: Terör Sona Ererse Bölgeyi Hayvancılıkta Parlak Bir Gelecek Bekliyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’deki toplam koyun sayısının yüzde 46,3’ünün, keçi sayısının yüzde 36,8’inin, sığır sayısının yüzde 28,4’ünün, manda sayısının yüzde 23,2’sinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Haberler 25.09.2015, 17:49
Tzob: Terör Sona Ererse Bölgeyi Hayvancılıkta Parlak Bir Gelecek Bekliyor

ANKARA (ANKA) –Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’deki toplam koyun sayısının yüzde 46,3’ünün, keçi sayısının yüzde 36,8’inin, sığır sayısının yüzde 28,4’ünün, manda sayısının yüzde 23,2’sinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunduğunu bildirdi. Bayraktar, “Özellikle Doğu Anadolu Bölgemizin hayvancılıktaki potansiyeli tartışılmayacak kadar büyük. Huzur ve güven ortamı sağlanır, terör sona ererse bölgeyi hayvancılıkta parlak bir gelecek bekliyor. Normal koşullarda, bölgenin hayvancılıktaki üretimi olağanüstü rakamlara ulaşır, ülkemizde kırmızı et sorunu kalmaz” dedi. 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki hayvancılık rakamlarını açıkladı. Bayraktar, 2010-2015 Haziran döneminde, toplam sığır sayısının yüzde 28,4 artışla 11,4 milyondan 14,6 milyona, koyun sayısının yüzde 46,5 artışla 23,1 milyondan 33,8 milyona, keçi sayısının yüzde 72,2 artışla 6,3 milyondan 10,8 milyona yükseldiğini belirtti.

-NÜFUS ARTIYOR, TÜKETİM DE ARTACAK-

Türkiye nüfusunun 78 milyonu geçtiğini, yıllık nüfus artışının bir milyona yakın olduğunu belirten Bayraktar, gelişmiş ülkelerde kişi başına ortalama et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri tüketimine bakıldığında Türkiye’deki rakamların yetersiz olduğunu ifade etti. Hem et ürünlerinin hem de süt ürünlerinin tüketiminin giderek artacağını kaydeden Bayraktar, “Kanatlıda bir sorun görünmüyor. Hem yumurta hem de tavuk eti üretimimiz yeterli. Tavuk etinde yıllık üretim, 2 milyon tona dayanmış durumda. Yıllık yumurta üretimi 17,2 milyar adedi buluyor. Türkiye’nin özellikle halen yıllık 1 milyon tonu aşmış kırmızı et üretimini ve 18,5 milyon tona ulaşmış süt üretimini artırması gerekiyor. Bunun yolu da hayvan sayısını artırmaktan ve et ve süt verimi yüksek kültür ırklarına ağırlık vermekten geçiyor” diye açıkladı.

-“TİFTİK KEÇİSİ SAYISININ DAHA DA ARTIRILMASI GEREKİR” -

2010-2015 Haziran dönemine bakıldığında hayvan sayılarındaki artışın yanı sıra, özellikle kültür sığırı sayısındaki yüzde 54,3’lük artışın dikkat çekici olduğunu aktaran Bayraktar, “Kültür melezinde artış yüzde 30,6’yı bulurken, et ve süt verimi düşük yerli sığır sayısındaki yüzde 20,1 düşüş hayvancılığımız açısından önemli bir gelişmedir” ifadelerini kullandı. Bunun bir neticesi olarak kültür ırkı sığırların toplam sığır sayısı içindeki oranının, bu dönemde yüzde 36,9’dan yüzde 44,4’e, kültür melezinin oranının yüzde 41,4’den yüzde 42,1’e çıkarken, yerli sığırların oranının yüzde 21,7’den yüzde 13,5’e düştüğünün altını çizen Bayraktar şunları ifade etti:

“Kültür ve kültür melezi sığırların toplam sığır içindeki payı yüzde 86,5’e çıktı. Merinos koyunu sayısındaki yüzde 107,6 artış da kayda değer bir gelişmedir. Buna karşın tiftik keçisinin sayısının daha da artırılması gerekir.”

-“HAYVANCILIKTA DOĞU ANADOLU YETERİNCE İYİ KULLANILAMIYOR”-

Hayvancılık açısından Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesini yeterince iyi kullanamadığını söyleyen Bayraktar, Türkiye’deki toplam koyun sayısının yüzde 46,3’ünün, keçi sayısının yüzde 36,8’inin, sığır sayısının yüzde 28,4’ünün, manda sayısının yüzde 23,2’sinin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde olduğunun altını çizen Bayraktar şu bilgileri verdi:

“Koyun sayısında ilk 10’daki ilden 6’sı, keçide 5’i, sığırda 4’ü, mandada 3’ü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizde bulunuyor. Koyunda ilk 10’da sırasıyla Van, Ağrı, Şanlıurfa, Diyarbakır, Muş ve Iğdır, keçide Mardin, Siirt, Bitlis, Van ve Diyarbakır, sığırda Erzurum, Kars, Diyarbakır ve Ağrı, mandada Diyarbakır, Muş ve Bitlis yer alıyor.”

Bayraktar, 2010-2015 Haziran döneminde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinin koyun, keçi, manda sayısındaki ağırlığı azalsa da sığır sayısındaki oranının, 4,5 yılda yüzde 27,8’den yüzde 28,4’e çıktığını açıkladı. Her iki bölgede de bu dönemde sığır, koyun, keçi ve manda sayılarında önemli artışlar olduğunu yineleyen Bayraktarın açıklamalarına göre; Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki sığır sayısı 3,16 milyondan 4,15 milyona, koyun sayısı 11,47 milyondan 15,65 milyona, keçi sayısı 2,36 milyondan 4 milyona, manda sayısı 20 bin 716 baştan 31 bin 527 başa yükseldi.

-“EKONOMİK GELİŞME İÇİN GÜVENLİK ŞART”-

Açıklanan rakamların bölgenin potansiyelinin tam olarak yansıtmadığı belirten Bayraktar, “Özellikle Doğu Anadolu Bölgemizin hayvancılıktaki potansiyeli tartışılmayacak kadar büyük. Huzur ve güven ortamı sağlanır, terör sona ererse bölgeyi hayvancılıkta parlak bir gelecek bekliyor. Normal koşullarda, bölgenin hayvancılıktaki üretimi olağanüstü rakamlara ulaşır, ülkemizde kırmızı et sorunu kalmaz” dedi. 

Terörün sadece huzur ve güveni tehdit etmediğini ifade eden Bayraktar, “Terör ekonomik namlu olarak da başta bölge insanımız olmak üzere tüm ülkemize büyük zarar veriyor. Kaynaklarının heba olmasına sebep oluyor. Terörün bu boyutu asla unutulmamalı, tüm vatandaşlarımız terörü sona erdirmek için çabalamalı. Ekonomik gelişme için güvenlik şart” dedi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@