Tüsiad Başkanı Symes: Umutsuzluğa Kapılma Lüksümüz Yok

İSTANBUL (ANKA)-TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Kayseri’de yürüt&u...

Haberler 17.09.2015, 13:40
Tüsiad Başkanı Symes: Umutsuzluğa Kapılma Lüksümüz Yok

İSTANBUL (ANKA)-TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, Kayseri’de yürütülen bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan işadamı Memduh Boydak ile ilgili olarak "Gerçekten eksikliğini hepimiz hissediyoruz” dedi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi'nin bu yılki ilk toplantısında yaptığı konuşmaya “Yönetim Kurulu bu toplantıda tam kadro olarak aramızda değil” ifadelerini kullanarak başlayan Symes, “Yönetim kurulu üyemiz Memduh Boydak’ı bir an önce aramızda görmeyi ümit ediyoruz. Bu konuda kapsamlı bir açıklamayı dün kamuoyuyla paylaştık. TÜSİAD Yönetim Kurulu olarak Memduh Boydak’a, Boydak ailesine, çalışma arkadaşlarına bir kez de burada geçmiş olsun demek istiyorum. Gerçekten eksikliğini bugün bu salonda hepimiz hissediyoruz” dedi. 

TÜSİAD Başkanı Symes "Değerli üyelerimiz, moralimizin yüksek olmadığın biliyorum ama her şeye rağmen umutsuzluğa kapılma lüksümüz yoktur. Cumhuriyetimizin değerleri en güçlü özelliğimizdir. Bugünkü konuşmamım büyük bir bölümünü  terör, terörün etkisi ve siyasi konulara ayırdım. Oysaki bugün sizlerle dünyanın yaşadığı büyük teknolojik devrimi ve sanayideki yeni hareketleri ele almak istiyordum" diye konuştu.

-"BU TOPLANTIMIZI DAHA FARKLI BİR ORTAMDA YAPMAK İSTERDİK"-

TÜSİAD Başkanı konuşmasında yaşanan terör olayları konusunda şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kuşkusuz bu toplantımızı daha farklı koşullarda, terörün ve şiddetin olmadığı, toplumumuzun kaygılarının artmadığı bir ortamda, küresel ekonomideki gelişmelerin Türkiye’de giderek kırılganlaşan ekonomisini fazlasıyla etkileyecek korkusunu taşımadan, terörün ve şiddetin hiçbir şekilde olmadığı bir ortamda yapabilmeyi isterdik. Maalesef böyle bir Türkiye’de değiliz şu anda, bunun da acısını hep birlikte hissediyoruz. Haftalardır şehit haberlerinin ardı arkası kesilmiyor. Bir daha geri gelmeyeceğini umut ettiğimiz bir terör dalgası maalesef hayatımıza yeniden girdi. Cenaze törenlerinde sevdiklerini kaybeden eşlerin, kardeşlerin, annelerin, babaların feryatları hepimizin içini yakıyor. Duygularımızı ifade etmekte güçlük çekiyoruz. Ben şahsen öyleyim. Buradan tüm toplumumuza ve özellikle şehitlerimizin yakınlarına bir kez daha baş sağlığı ve sabır diliyorum. Acılarını şahsen içimde hissettiğimi paylaşmak istiyorum.”

-"TERÖRÜ ŞİDDETLE KINIYORUZ"-

Cansen Başaran-Symes, terörü şiddetle kınadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“PKK terör örgütünün saldırılarına bir an önce son vermesi, sivil siyaseti zayıflatan son yıllardaki kazanımlarımızı tehlikeye atan bu terör dalgasının derhal sona erdirilmesini istiyoruz. Terör ve şiddetin geri dönülemez bir şekilde sona ermesi için tüm toplum kesimlerini ve kurumlarımızı sağduyulu, sorumlu bir tutum ve söylem içinde olmaya davet ediyoruz. Nitekim bu toplantımızdan sonra hemen bir grup üyemizle birlikte Ankara’da geniş bir katılımla gerçekleştirilecek olan ‘Teröre Hayır, Kardeşliğe Evet’ buluşmasına katılmaya gidiyoruz."

TÜSİAD Başkanı medya kuruluşlarına yönelik saldırılar konusunda da “Yaşanan terör saldırılarının yanı sıra demokrasinin en temel yapı taşlarından biri olan basın özgürlüğünün teminatı medya kuruluşları saldırıya uğruyor ve üstelik bu olaylara gereken yaygınlıkta tepki de maalesef verilmiyor” ifadelerini kullandı.(ANKA/DEVAM)

(TB/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@