Türkiye'nin İlk Ve Tek Uluslararası Biyotıp Ve Genom Merkezi ‘İbg-İzmir' Açıldı

ANKARA(ANKA)  - Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde 150 milyon TL’lik bir yatırımla ku...

Haberler 10.09.2015, 17:00
Türkiye'nin İlk Ve Tek Uluslararası Biyotıp Ve Genom Merkezi ‘İbg-İzmir' Açıldı

ANKARA(ANKA)  - Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde 150 milyon TL’lik bir yatırımla kurulan Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü/Uygulama ve Araştırma Merkezi "iBG-izmir", “Yaşam İçin Yaşam Bilimleri” temalı etkinliklerle açıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde 150 milyon TL’lik bir yatırımla kurulan Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü/Uygulama ve Araştırma Merkezi "iBG-izmir", “Yaşam İçin Yaşam Bilimleri” temalı etkinliklerle açıldı. Merkezin açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, biyoteknolojinin günümüzde küresel ölçekteki sorunlarla mücadelede anahtar niteliğinde olduğunu ifade ederek, “2014 yılında  4.7 milyar dolar ilaç ithal eden Türkiye her 1 kg biyoteknik ilaca ortalama 1 milyon dolar ödemiştir. Şu anda Türkiye’de tüketilen her kutu ilacın yüzde 73.5’i yerli üretim ile karşılanıyor. Ancak ithal edilen ürünlerin yüksek katma değerli olması bu sektörde geçen yıl yaklaşık 4 milyar dolar ticaret açığına sebep oldu. Bu veriler ilaç sektöründe yerli üretimin ne kadar hassas olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

“iBG-izmir” Müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk de, Türkiye’nin her yıl 15 milyar dolar mekanik ilaç harcaması olduğunu belirterek, “Biyoteknolojik ilaçlar her yıl yüzde 20 artarak piyasaya giriyor. Artık Türkiye’nin bu ilaçlarda dışa bağımlı olmaması gerekiyor. Merkezimizde bu ilaçları üretmek için çalışacağız. Merkezimiz ayrıca kök hücre tedavisi, Akdeniz anemisi ve talasemi gibi hastalıklar için hayati önem taşıyor. Kan ve deri hücrelerinden kök hücre üretip, karaciğer nakli yapıp, gen bozukluklarını düzeltebilecek hale getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

-“BUGÜN İZMİR’E 150 MİLYON DEĞERİNDE BİR YATIRIMI KAZANDIRIYORUZ”-

Türkiye’nin en önemli yatırımlarından birisi olan ve 150 milyon TL’ye mal olan merkezin açılışında konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, son günlerde yaşanan terör saldırılarına değindi. Millet olarak birlik ve beraberlik içinde olunması gereken bir dönemden geçildiğine işaret eden Işık, “Bütün milletimizi sağduyulu davranmaya ve şiddetin her türlüsünden uzak durmaya davet ediyorum. Bugün İzmir’e 150 milyon değerinde bir yatırımı kazandırıyoruz. Bu tesisin değeri bizim için rakamlardan çok öte bir anlam taşıyor. Bu binada 32 bağımsız araştırma laboratuvarı, 24 hücre kültür laboratuvarı ve 30 genel kullanım laboratuvarı bulunuyor. Biyoteknolojik ilaçlar, hücre tedavileri, yenileyici tıp, nadir hastalıkların ve nörolojik hastalıkların tanı ve tedavisi gibi çok çeşitli alanlarda önemli çalışmalar yapılacak. İzmir’in hedefi 2023 yılında Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki en üst düzey biyomedikal innovasyon merkezlerinden biri olmak. Bu merkezin her gün çıtasını yükseltip hedefine ulaşacağına tüm kalbimle inanıyorum. Burada dışardan ithal etmek zorunda kaldığımız ilaçları kendimiz geliştirme imkanı bulacağız. Merkezde dünya çapında ses getirecek özgün çalışmalar yapılacak. Türkiye’de bütün kritik sektörlerde bu tip tesislerin hayata geçmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu vurgulamak isterim” dedi.  (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@