Türkiye'de Mobil Reklam Yatırımlarında Yüzde 68'lik Artış

ANKARA(ANKA)- Türkiye’de dijital reklam yatırımları 2014’e göre yüzde 21.3 b&uum...

Haberler 16.11.2015, 11:00
Türkiye'de Mobil Reklam Yatırımlarında Yüzde 68'lik Artış

ANKARA(ANKA)- Türkiye’de dijital reklam yatırımları 2014’e göre yüzde 21.3 büyüyerek 789,3 milyon TL oldu. En büyük büyüme mobil ve video kategorilerinde yaşandı. IAB verilerinden yola çıkarak yapılan incelemede,  en büyük sıçramayı yüzde 68’lık artışla mobil gösterim reklam yatırımları yapıyor. 

Bullseye Worldwide, 2015 yılının ilk altı ayı dijital reklam yatırımlarını esas alan IAB raporunun değerlendirmesini yaptı. Verilere göre Türkiye’de dijital reklam yatırımları 2014’e göre yüzde 21,3 büyüyerek 789,3 milyon TL oldu. En büyük büyüme mobil ve video kategorilerinde yaşandı. Bullseye Worldwide, bu rakamların Türkiye reklam sektörü için ne ifade ettiğini kendi uzmanlığına dayanarak açıkladı.

2015 yılının ilk 6 ayını değerlendiren Bullseye Worldwide’ın IAB’den edindiği reklam sektöründeki yatırımları konu alan araştırmanın sonuçlarına göre, Türkiye’de toplam dijital reklam yatırımları geçen yıldan bu yıla yüzde 21,3 oranında artış sergiledi. IAB verilerinden yola çıkarak yapılan incelemede, display reklam yatırımları 2014’e göre toplamda yüzde 19,8 büyürken bu kalemde en büyük sıçramayı yüzde 68’lık artışla mobil gösterim reklam yatırımları yapıyor. 2014 yılında 10 milyon TL’lik harcaması olan mobil gösterim reklamlarının, 2015 yılının ilk altı ayında 16,8 milyon TL’ye ulaştığı IAB raporlarına yansıyor. Mobil harcamaları yüzde 42’lik artış ve 61,1 milyon TL’lik harcamasıyla video reklam yatırımları takip ediyor.

-EN YÜKSEK ARTIŞ MOBİL VE VİDEO REKLAMLARDA-

Kategorisel açıdan incelendiğinde, alt birimleri ile birlikte en yüksek artışı sırasıyla mobil reklam yatırımları, arama motoru reklam yatırımları ve display reklam yatırımlarının elde ettiği görülüyor. Ancak harcamaların en büyüğü ilk yarıda arama motoru reklamlarına, ardından display reklamlara ve mobil reklamlara doğru yapıldığı raporda yer buluyor.

-DOĞRU TÜKETİCİYE ULAŞMAK İÇİN MARKALAR VİDEO VE MOBİL REKLAMA YÖNLENİYOR-

Avcı, “Sektörün en sıcak konusu olan mobil ve video reklamcılığın trendini birçok nedenle açıklayabiliriz. Bu nedenlerin en başında her yaş ve gelir grubundan bireyin akıllı telefon kullanımının artması geliyor. Ayrıca hızlı tüketim alışkanlıkları, TV gibi sınırlandırılmış program zamanlarının artık yeterli kalmayışı ile yükselen VOD tüketimi ve sosyal medya kullanımı mobil ve videoyu markalar gözünde değerli kılıyor. Bunların yanı sıra, marka - tüketici arasındaki uzaklık kapandıkça, tüketicinin ilgi alanları, alışkanlıkları gibi birçok faktörü hedefleme olanağı olan mobil ve video çözümler devreye giriyor. Bullseye Worldwide olarak biz de müşterilerimize hedef kitlelerinin en kişisel alanı olan akıllı telefonlar ve mobil cihazlarına erişim sağlayacak strateji ve operasyonel konularda destek veriyor, bütünsel bir yaklaşımla hedeflerine ulaşmalarını sağlıyoruz” dedi. (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@