Türkiye Ziraatçılar Derneği: Gıda Enflasyonu Durmuyor

ANKARA(ANKA) - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “Mevsim itibariyle ye...

Haberler 04.11.2015, 10:50
Türkiye Ziraatçılar Derneği: Gıda Enflasyonu Durmuyor

ANKARA(ANKA) - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “Mevsim itibariyle yeni hasat edilen ürünlerin piyasaya arz edildiği ve "bolluk dönemi" olarak nitelenen bir dönemde görülen bu artış, önümüzdeki aylarda gıda enflasyonunun daha fazla yükseleceğinin habercisi oldu” dedi.

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, açıklanan enflasyon rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıllık bazda en fazla artışın yüzde 13.77 ile otel ve lokanta fiyatlarında gerçekleştiğini anımsatan Yetkin, “Gıda ve alkolsüz içecekler de yıllık yüzde 8.69 ile genel ortalamanın üzerinde bir artış gösterdi. Mevsim itibariyle yeni hasat edilen ürünlerin piyasaya arz edildiği ve ‘bolluk dönemi’ olarak nitelenen bir dönemde görülen bu artış, önümüzdeki aylarda gıda enflasyonunun daha fazla yükseleceğinin habercisi oldu” dedi.

-“GIDA FİYATLARINDAKİ AŞIRI ARTIŞIN BİRKAÇ NEDENİ VAR”-

Dünya Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun verilerine göre dünya gıda fiyatları ortalamasının 2015 yılının ortalarında son beş yılın en düşük seviyesine indiğini belirten İbrahim Yetkin, şu ifadeleri kullandı:

“Gıda enflasyonu denilen olgunun dünyada gıda fiyatlarının düştüğü koşullarda ülkemizde bu ölçüde yakıcı bir biçimde ortaya çıkması, genellikle tarım ürünlerinin üretimindeki yetersizliğe ve bu ürünlerin fiyatlarının bağlansa da bu doğru değildir. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi kuraklığın rekoltelerde önemli kayıplara yol açtığı koşullarda bu faktör bir ölçüde geçerli olabilir. Ancak bu yıl iklim koşulları son derece elverişli gitmiş ve hemen her ürünün rekoltesi artarken üretici fiyatları birçok üründe yerinde saymıştır. Üretici fiyatları yerinde sayar ya da enflasyonun altında kalırken tüketici fiyatlarında görülen rekor düzeyde artış, gıda enflasyonunun gerçek sebeplerine ışık tutmaktadır.

Ülkemizde gıda fiyatlarındaki aşırı artışın birkaç nedeni vardır. Bunlardan birincisi yüksek aracı kârlarıdır. Birçok üründe üretici fiyatları ile tüketici fiyatları, yani tarla ile market arasındaki fiyat farkları inanılmaz boyutlardadır. Bu fark çoğu zaman yüzde 100'ün üzerinde olmakta yüzde 300'e kadar çıkmaktadır. Bir diğer neden girdi fiyatlarındaki artışın üretici fiyatlarındaki artışın çok üzerinde olmasıdır. Özellikle girdilerin önemli bir bölümünün ithal edilmesi TL'nin değer kaybettiği dönemde maliyetlerin büyük ölçüde artmasına neden olmaktadır. Ülkemizde tarım ürünleri ithalatının giderek artması sonucu ithal tarım ürünleri de aşırı ölçüde pahalanmaktadır.

Gıda enflasyonunun altında yatan nedenler doğru bir biçimde analiz edilmediği sürece vatandaşın yeterli beslenmesinin daha da zor hale geleceği ve hileli gıda sektörünün ucuz ‘sözde gıda’larının daha çok can yakacağı görülmektedir.” (ANKA)

(AR/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@